Kırık Link Nedir?

Zamanla geçerliliğini kaybeden dış linkler, artık kullanılamaz hale geldiğinde kırık link veya ölü link olarak adlandırılıyor. Bu durum bir linke tıkladığınızda “404 Bulunamadı” hatasıyla karşılaşmak veya bir siyaset haberine ulaşmak için tıkladığınız linkte artık teknoloji içerikleri olduğunu görmek olarak özetlenebilir.

Web sitenizde bu tür kırık ve değiştirilmiş linklerin yer alması, kullanıcıların siteye olan güvenini ve tekrar ziyaret etme ihtimalini azaltırken aynı zamanda SEO performasını önemli ölçüde zayıflatır.

Harvard Hukuk Fakültesi ve New York Times Dijital ekibinin ortak çalışması ile dünyanın en çok okunan haber kaynaklarından biri olan NYT(New York Times)’ın içeriklerinde yer alan kırık linkler incelendiğinde ortaya çarpıcı veriler çıktı.

1996 yılından günümüze, 550 binden fazla makalede 2,2 milyon dış link olduğu bulundu. 2018 yılında verilen dış linklerin %6’sı kırık link iken, 1998 senesine gidildiğinde oran %72 gibi ciddi bir seviyeye ulaşıyor.

Yıllar içerisinde New York Times içeriklerinde yer alan kırık ve sağlam link oranı. (Türkçeleştirilmiştir.) Kaynak: The Columbia Journalism Review

Yeraltı Kırık Link Piyasası

Buzzfeed 2019 yılında, BBC, NYT ve CNN gibi dünyanın her yerinden ziyaretçisi olan, trafiği yüksek web sitelerdeki kırık linklerin tespit edilerek müşterilerine bu domainleri sattığı yer altı piyasadan bahsetmişti. Bu domainleri satın alan kişiler, linkleri istediği amaçla kullanabilir hale geliyor.

Kırık linklerin yarattığı sıkıntılar yalnızca habercilik alanında sınırlı kalmıyor. Twitter, Reddit veya ülkemizden Ekşi Sözlük gibi sosyal medya, sosyal haber, tartışma, forum ve sözlük türündeki platformlarda belirli linkler üzerinden yoğun etkileşim dönüyor. Üzerine çok sayıda yorum ve katkı sağlanan bu linklerin değiştirilmesi veya kırılması halinde, gelecekteki okuyucular için geride anlamsız bir bilgi yığını kalmış oluyor.

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz ve dudak uçuklatan fiyatlara alışverişlerin yapıldığı NFT konseptini düşündüğümüzde, satın aldığınız şeyin kaynak linkinin boş çıkması oldukça can sıkıcı olacaktır.

Benzersiz Alışveriş: NFT

Kırık Linkler ve 45. ABD Başkanı Donald Trump

Haziran 2021’de Twitter’ın Donald Trump’ın hesabını kısıtlaması sonrasında, Trump’a ait tweetler ve içerisindeki linkler erişilmez hale gelmişti.

1978 yılında çıkarılan Başkanlık Kayıtları Kanunu (Presidential Records Act) ile 1981 yılı itibariyle tüm ABD Başkanları ve Başkan Yardımcılarının resmi kayıtlarının düzenlenmesi ve saklanması zorunlu kılındı. Bu kanun sayesinde, Trump tarafından atılan tweetlerin bir kısmının erişimi tamamen kısıtlanamadı. Bağımsız bir yazılımcı tarafından oluşturulan Trump Twitter Archive üzerinden kaydı tutulan tweetlere ulaşabilirsiniz.

Kırık Linkleri Önlemek veya Tamir Etmek için Neler Yapılıyor?

Wikipedia, katkıda bulunanlardan link verdikleri makalenin değişiklik göstermesi ihtimali bulunuyorsa, 576 milyardan fazla internet sitesinin arşivlendiği Wayback Machine gibi sitelerdeki arşiv linkini paylaşmasını istiyor.

Perma.cc Projesi ise, yasal alıntılarda ve akademik dergilerde  orijinal kaynağa verilen link ile birlikte sayfanın arşivlenmiş bir sürümünü sunuyor.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir