Kıraathane kültürü ve 21. Yüzyıl ile birlikte karşımıza çıkan 3. Dalga kahveci kültürü ile birlikte gelişen ciddi bir kafe kültürümüz var. Avrupa’nın birçok ülkesiyle karşılaştırdığımızda kafelere ve kıraathanelere ciddi bir önem verdiğimizi söyleyebiliriz. Bu noktada Amerika da en az bizim kadar ciddi bir kafe kültürüne sahip gibi duruyor. Amerika’da “sadakat kartı” gibi uygulamaların da bize göre çok daha fazla olduğunu sıkça okuyoruz. Sahip olmadığımız bazı ticari uygulamalar (ki birçok insan “kapitalist” uygulamalar olarak isimlendirmeyi tercih edebilir) teknolojinin de kullanımıyla form değiştirerek bizlere kadar ulaşmaya aday. Bunlardan birisi Amerika çapında çalışan zincir kahve dükkanı Panera Bread.

Aylık 8.99 Dolara Sınırsız Kahve, Soğuk Kahve ve Çay

Panera Bread, Mart ayının ikinci gününden itibaren aylık 8.99 dolara kahve aboneliği hizmetini devreye soktu. Buna göre, 8.99 $ ödeyen herkes her gün 2 saat aralıklarla istediği bir kahveyi (soğuk kahve ve çay alternatifleri de var) ister şubeden ister ise kurye ile alabilecek. 3 ay boyunca 150 farklı noktada pilot uygulaması gerçekleştiren Panera’nın elde ettiği veriler ise şirket için oldukça iç açıcı iken müşterilerinin cebine tehdit oluşturuyor gibi duruyor. İlk bakışta 9 dolar ödeyip tüm ay boyunca kahve içebilmek hepimize ilgi çekici gelse de şirketin denemeleri sonucunda ortaya çıkan rakamlara göre kafeye gelen müşteri sayısı 3 kat artarken, müşterilerin yan ürünleri (kek, kurabiye vs.) satın alma alışkanlıklarının %70 oranında artış gösterdiğini ve ay sonlarında abonelik yenileme oranının %90-95 olduğunu aktarmakta fayda var.

Fast Company’nin yazarına göre; Panera’nın böyle bir kampanyayı maddi olarak karşılayabilmesinin sebebi şirketin ülke çapındaki diğer kahve zincirlerine nazaran daha küçük şubelere sahip olması ve bu şubelerin genelde araba ile ulaşılabilir, yaya trafiğinden uzak noktalara konumlandırılması.

Kahve özelinde Panera Bread, bir ilk olsa da Amerika’da aylık yemek aboneliği uygulamasına sahip birkaç restaurant bulunuyor. Blue Apron, Hello Fresh, PostMates ve GrubHub gibi girişimler yemek veya teslimat aboneliği gibi hizmetler sunuyordu.

KFC, 400 dolar değerindeki kanat menülerini, aylık 75 dolar gibi bir fiyatla abonelerine sunarken Burger King ise aylık 5 dolara günlük 1 kahve uygulaması getirmişti. Ancak Panera Bread’in yeni uygulaması tüm bu örneklerinden sıyrılıyor çünkü içecekler konusunda daha geniş bir skala sunarken, boyut ve adet konusunda da ciddi bir sınırlama getirmiyor.

Türkiye’de Kahve Aboneliği: Bitmeyen Kahve (Kahve Dünyası)

Panera’nın bu yıl Amerika’da uygulamaya başladığı bu abonelik sistemi 2018 yılında Kahve Dünyası tarafından Türkiye’de uygulamaya konmuştu. Bitmeyen Kahve ismiyle işleyen sistem aylık 95 TL karşılığında, aralarında 1 saat olmak üzere istediğiniz kadar filtre kahve içebilmenize izin veriyor. Uygulama, geçtiğimiz aylarda gelen güncellemeden önce kullanıcılarının 65 TL’ye, her yarım saatte bir filtre kahve alabilmesine izin veriyordu

Şu an için sadece Kahve Dünyası noktalarında (Havalimanı, petrol ofisi vs. hariç) sunulan hizmetin daha sonra farklı noktalarda da çalışacağı söylenmiş ancak bu konuda detaylı bilgi verilmemiş.

Yükselen freelance (bağımsız, ofissiz) çalışma kültürü ile birlikte kafe kültüründe bir değişimin yaşanması, daha çok ‘ortak çalışma alanı (co-working space)’ şekline bürünmesi beklenebilir. Bu yüzden abonelik sistemi gibi yeni çözümlerin önemi de oldukça büyük.

Kaynak: FastCompanyForbes

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.