Teknoloji girişimleriyle güvenilir bir üretici olarak görülen Japonya’da hükûmet; [tooltip tip=”İnsanların uyutulup ileri bir tarihte uyandırılarak yüzyıllarca hayatta kalabilmesini veya uzay seyahatlerini yapabilmesini sağlayacağı düşünülen teknoloji.”]yapay kış uykusu[/tooltip], çevre temizliği ve cyborg teknolojilerine 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Cyborg: Siborg (İngilizce: Cyborg = “cybernetic organism”), biyolojik ve yapay (örneğin elektronik, mekanik veya robot) kısımları olan varlıklara verilen isimdir. Sibernetik organizma teriminin kısaltılmasıdır. -Vikipedi

İnsanlığın, tarihte ilk defa evrimsel biyoloji sürecinden bağımsız olarak kendisini geliştirme yeteneği elde etmesi olarak görülen cyborg (siborg) teknolojileri, vücuda yerleştirilen mekanik parçaların beyin tarafından %100 yönetilebilmesi anlamına geliyor.

Hayali kurulan boyuttta senaryolarla karşılaşmanın ne zaman gerçekleşeceğini bilemiyoruz ancak günümüzde yaşanan birçok gelişme, o günlerin pek de uzak olmadığını gösteriyor.

Cyborg olmanın avantajları:

  • Gelişmiş duyular (görüş, koklama, duyma vs)
  • Bazı kalp sorunlarına rağmen hayatta kalma şansı (Yaşam süresinin uzamasını sağlayacak)
  • Daha mutlu bir mod. Daha az despresyon riski.

Cyborg olmanın dezavantajları:

  • Entegre edilmiş cihazlar vücudumuzda sorunlara yol açabilir.
  • Metal detektörü, hırsız engelleme sistemleri gibi diğer makineler cyborgların düzgün çalışmasına engel olabilir.

 

İnsanoğlunun Bir Sonraki Seviyesi: Cyborg

 

 

Harari, İnsanların Makineler ile Mutlaka Birleşeceğini Düşünüyor

 

 

Beyinden Bilgisayara Aktarım Yapabilecek Bir Malzeme Geliştirildi

 

Kaynak: ancient-code.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir