“Çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakacağımız konusunda endişeliyim” diyor İtalyan sanatçı Quinn.

İklim değişikliğinden en çok muzdarip olan şehirlerden birinde yaşamanın verdiği ilhamla devasa “El Büstü” projesini hayata geçiren sanatçı, bu projesiyle insanları iklim değişikliği üzerine farkındalık sahibi olmaya davet ediyor .

Sular altındaki bir şehirden bahsediyoruz, Venedik. İtalyan sanatçının yapmış olduğu proje şehrin en eski otellerinden birisinin duvarlarına yaslanıyor. Yaklaşık olarak 2300 kilogram olan bu büst, 13 Mayıs’ta halkın beğenisine sunuldu.  Ellerin verdiği mesaj ise şu “Onlar hem Dünya’mızı yok edecek hem de kurtaracak kapasiteye sahiptir.”

UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan Venedik, önümüzdeki yıllarda çok ciddi sıkıntılarla yüzleşmek zorunda kalacağa benziyor. Sanatçılar da bu konuyu eserlerinde işliyorlar.

Yükselen deniz seviyesi, şehrin geleceği için büyük tehlike arz ediyor.  Bilim insanları, küresel ısınmanın beklenenin 2 derece üzerine çıkması halinde dahi bu durumun kıyı şehirlerinde deniz seviyesinde yükselmeye neden olabileceğini belirtiyor.

Proje küresel olarak da büyük bir ilgi topladı. UNESCO, bu sembolü dünyanın dört bir yanında sergilemek için teklifte bulundu. İlerleyen zamanlarda iklim değişikliğine maruz kalan ülkelerde bu sembolü görürseniz şaşırmayın.

Kaynak: Mashable

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir