Benzersiz doğal güzellikleri, dünyaca ünlü müzik grupları, Ikea, Skype, Scania, Spotify gibi cool markaları, yakışıklı Sağlık Bakanı’yla İskandinavya’nın incilerinden sadece bir tanesi: İsveç.

Tüm bu özelliklerin yanında İsveç, ülke turizmini canlandırma amacıyla gerçekleştirdiği yaratıcı pazarlama hamleleriyle de son zamanlarda oldukça gündemde. Ülke tanıtımı konusunda İsveç’in bu küçük tatlı girişimlere ne kadar ihtiyacı var bilinmez ancak reklam reklamdır; duyan var duymayan var. 🙂

Konungariket Sverige, geçen yıl uygulamaya geçirdiği telefon numarası ile turizme farklı bir bakış açısı katmıştı. Turizm Birliği’nin bu projesine göre; +46 771 793 336 numaralı telefonu aradığınızda gönüllü bir İsveç vatandaşı telefonu açıyor ve sizle sohbet ediyor.

İsveç’te Allemansrätten isimli -“Freedom to roam (Dolaşım özgürlüğü)” veya “Every man’s right (Herkesin hakkı)” da deniyor- insanların ülke topraklarını özgürce kullanabileceğini savunan bir yasa bulunuyor. Bu ne kadar geniş bir kitleye aktarılabiliyor, gezgin ruhlu ve/veya İsveç hayranı insanların ne kadarı bundan haberdar bilemiyoruz. Ekinli araziler ve özel mülkler hariç her bir metrekareyi kullanma hakkınız olduğunu, çadır kurabileceğinizi, kamp ateşi yakabileceğinizi, çiçek-mantar-böğürtlen toplayabileceğinizi, aksini söyleyen bir tabelanın olmadığı her yolda araba kullanabileceğinizi, tüm göllerde yüzüp balık tutabileceğinizi ve özel mülk harici tüm kumsallarda güneşlenebileceğinizi söyleyen bir bildirinin olması ve bunun yasal mecrada tanınmış olması gerçekten ayrıştırıcı bir güzellik diyebiliriz. (Bu ülkelerde de bu yasanın türevleri bulunuyor)

İnsanlara tüm bu haklar tanınırken karşılığında istenen tek şey doğaya ve diğer insanlara saygı, yakılan ateşin söndürülmesi gibi sorumlulukların unutulmaması.

Bu dolaşım özgürlüğüne dikkat çekmek isteyen İsveç hükümeti, Jean-Cladue Van damme’ın oynadığı meşhur Volvo reklamını çeken reklam şirketiyle anlaşmış ve tüm ülkeyi Airbnb’de listelemiş.

“İsveç doğası; sadece ağaçlar, göller ve uçurumlarla dolu bir kara parçası değildir. O, herhangi harika bir evin sahip olması gereken bütün gereksinimlere ve rahatlıklara sahip bir evdir.”

mottosunun vurgulandığı reklam kampanyasında İsveç’in gölleri, dağları, uçurumları, seyir alanları ülkenin Airbnb sayfasında kullanıcılara sunuluyor.

 

Airbnb sayfasından bir ilan örneği

 

Sweden.withairbnb.com üzerinden ulaşabileceğiniz Airbnb sayfasında kamp yapılabilecek güzel alanlar bulabilir, yetkililerin girdiği detaylarla bilgilenebilir ve genelde yerel halkın veya orada kamp yapmış insanların yaptığı yorumlara göre hareket edebilirsiniz.

Bence İsveç, hem turizme verdiği değer hem de doğaya duyduğu saygıyı çok iyi anlatan bir projeye imza atmış. Gezginler için de benzersiz bir kaynak olduğunu söylemeden geçmemek gerek.

Paylaşım ekonomisinin en büyük değerlerinden biri olan Airbnb ile aynı masaya oturan bir ülkeye ne kadar sempati duysak azdır. Ne diyelim darısı başımıza!

“do not disturb, do not destroy”

Ice News: Airbnb  Allemansrätten

 

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.