Dünyada hızla yayılmaya başlayan “cashless” yani banknotsuz para kervanına İsveç de katıldı.
Fiziksel nakit son dönemde oldukça demode kaldı, onun yerine neredeyse herkes Swish adı verilen bir mobil ödeme uygulaması kullanıyor. İsveçliler bu ödeme alternatiflerine o kadar çabuk uyum sağladılar ki, fiziksel nakitler neredeyse kullanım dışı kalmak üzere. Hatta 2023 yılına kadar perakendecilerin nakit para kabul etmeyi bıracakları düşünülüyor.

“Aslında bir devrilme noktasına ulaşıyorsunuz. Tüccarlar banknotları kabul etmeyi giderek daha fazla reddediyor ve bankalar giderek banknotları işlemek için sundukları hizmetleri azaltıyorlar.”

-Kanada Merkez Başkan Yardımcısı Timothy Lane

Fakat nakit kullanımının bitmesinin iki farklı olumsuz sonucu olabilir. Bunlardan ilki, eğer ödeme altyapısı tamamen özel sektöre bırakılırsa bazı grupların dışlanabileceğinden korkuluyor. İkincisi, eğer insanların hesaplarındaki para hükümet destekli bir “nakit” biçimine dönüştürülme yeteneğini kaybederse, bu durum halkın para sistemine olan inancını zayıflatabilir. Bu nedenle Riksbank birkaç senedir fiziksel nakit sisteminin yerini alabilecek aynı zamanda devlet destekli bir dijital para sistemi üzerine çalışıyor. Bu sistem kullanıcı dostu olması ve herkes tarafından erişilebilmesi gibi halka hitap eden özellikleriyle öne çıkıyor

.

Accenture, e-kron‘un kullanıcının çeşitli platformlarda nasıl ödeme yapacağı gibi tüketiciye yönelik özelliklerini oluşturacak ve bunları simüle edilmiş mağazalardan oluşan bir test ortamında deneyecek. İlk sözleşme 1 yıllık, fakat Riksbank bu test sürecinin 7 yıla kadar uzayabileceğini ekledi. İlk açıklanan haline göre projenin pilot aşaması 2021 Şubat ayına kadar devam edecek. Şu anda bir e-kron’un nasıl tasarlanacağına, yayınlanacağına veya hangi teknolojinin kullanılabileceğine dair herhangi bir bilgi yok. Fakat deneme süreci sınırlamalarına bakılmaksızın bu anlaşma İskandinav ülkesinin uzun zamandır beklenen finansal yeniliğini, e-kron’unu gerçek hale getirmeye bir adım daha yaklaştırmaya hazırlanıyor.

İsveç nakit tabanlı sistemlerin dijitalleştirilmesiyle alakalı girişim yapan ilk ülke değil elbette. Daha önce Çin bu konuda atılımlar yapmış fakat kişisel bilgilerin paylaşımıyla ilgili eleştiriler almışlardı. Bunun sebebi dijital işlemlerde kullanıcı verilerinin toplanmasının oldukça kolay olmasıydı. Fakat Çin hükümeti “Biz halkın bilgileri için mutlak kontrol arayışında değiliz.” şeklinde açıklamalarıyla eleştirileri reddetmişti. Aynı şekilde Hindistan da 2016 yılına kadar nakit para kullanımını azaltmaya çalışmış ancak insanlar dijital para sisteminin güvensiz hissettirdiğini, gerçek kimliklerinin ifşasına yol açabileceğini öne sürerek itiraz etmişlerdi. Riksbank tarafından yapılan basın duyurusunda değinilmese de bu sistemin kurulacağı altyapının blockchain veya blockchain mantığı ile çalışan bir ledger (dağıtık defter) teknolojisi olacağı söyleniyor. Blockchain teknolojisinin bu konuda yeni çözümler getireceğine dair düşünceler ise bir hayli ciddi. Zamanla hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: Technology Reviewcoindesk

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir