Stratejik savunma ve casusluk gibi pek hoşlanmadığımız alanlarda da fark yaratan İnsansız Hava Araçları (Drone’lar) İsrail tarafından öldürmek için kullanılacak.

İsrail ordusu, Amerikan ordusuna da satış yapan Florida merkezli Duke Robotics şirketinden alacağı küçük, rotorlu ve silah taşıyan dronelar ile özellikle sivillerin çok olduğu alanlara girerken kaotik bir ortamdan ve asker kaybından kaçınmak istiyor. Bunun için yeni moda drone ve otomasyon.

Bu konuda 20 yıllık deneyime sahip olan Albay Raziel “Razi” Atuar

“Sivilleri kalkan olarak kullanarak kalabalık sivil bölgelerde çalışan küçük gruplar (düşmanlar) var. Ama içeri girmelisiniz. Havanı olan birkaç adamı almaya bile olsa, bir tabur göndermeniz gerekir ve siz çocuklarınızı kaybedersiniz. İnsanlar inciniyor. Operasyonel zorluk, bizi rahatsız etti”

Böylece, uzaktan kontrol edilebilen veya tamamen yapay zekaya emanet edilmiş insansız hava araçları ile –şimdilik Amerika ve İsrail özelinde- devletler asker kaybetmeden insan öldürebilecek, fetihler yapabilecek. Çoklu rotor desteği ve kendisinin 3 katı ağırlık kaldırabilen TIKAD ve türevi tüm otomasyon sistemler geliştikçe hem soğuk savaş –Bilgi savaşı, psikolojik savaş ve siber savaş başta olmak üzere- hem de sıcak savaş konusunda ciddi güç farklılıkları yaratacak gibi duruyor.

Bu teknolojilerin iyi niyetle veya kötü niyetle dünyada ne kadar aktif kullanılabildiğini göstermek zorunda hissettiğimiz için paylaştık ancak bu tarz içerikleri hazırlamak gerçekten sıkıcı.

Savaş seven devletler için önemli bir gelişme olacağı aşikar ancak otonom savaşçıların, önünde göreceği bir çocuğu düşman olarak algılayıp algılamayacağı tam olarak neye bağlı olacak ve bu masumlar açısından ne kadar olumlu bir gelişme olacak tartışılır. Artık savaşların zengin devletlerin robotları ile az gelişmiş ülkelerin halkı arasında gerçekleşeceği dönemlere giriyoruz sanırım. Güzel şeyler ummaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok.

 

Kaynak: Defensone

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir