Global Workplace Analytics‘in verileri, uygun işlere sahip olan kişilerin yarı zamanlı olarak evden çalışması halinde yılda toplam 700 milyar doların üzerinde ulusal tasarruf elde edilebileceğini gösteriyor. Yeşil olmak sadece çevre için değil aynı zamanda işletmeler ve işletmelerin özü olan çalışanlar için de anlamını sürdürüyor. Çevre dostu süreçlere yönelmek sizi rakiplerinizden ayıracaktır.

İşinizi daha çevre dostu bir hale getirmenin en etkili yollarından biri ofisinize belli günlerde gitmek. Ortalama bir çalışan her gün yaklaşık 3 saatini işe gelip giderken ulaşımda zaman ve enerji harcayarak geçiriyor. Uzak bir yerden çalışmak yalnızca paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmayacak aynı zamanda sera gazı azaltımı ile karbon ayak izinizi de azaltacaktır.

Tipik bir işletmede kişi başına yıllık 2000 ile 7000 dolar arasında telekomünikasyon masrafı harcanıyor. Günümüzde iş yeri iletişimi için Slack, görev planlama için Asana ve video toplantıları için Zoom gibi mevcut teknik araçlar ekibinizin evden iş birliği yapmasını kolaylaştırabilir.

Teknoloji ilerledikçe kişiler cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar, televizyonlar ve daha pek çok elektronik atık veya “e-atık” üretmeye devam ediyor. Kullanılmayan bu cihazlar genellikle gelişmekte olan ülkelerin çöplüklerine gönderiliyor. Bu ürünlerin parçalanmasından, yakılmasından ve sökülmesinden kaynaklanan emisyonlar insan sağlığına ve çevreye zarar veriyor. İstenmeyen elektronik aksamları şehrinizdeki e-atık geri dönüşüm yerlerine teslim edebilir veya bir hayır kurumuna cihaz bağışında bulunabilirsiniz. Hayır kurumu akıllı telefonları ve tabletleri elektronik tamircilere ya da geri dönüşümcülere satıyor, elde edilen gelir ilgili kişilere maddi yardım sağlamak için kullanıyor.

İnternet kullanımı çevreye ciddi bir yük getirdiği için Greenpeace, 2010’dan beri büyük internet şirketlerinin veri merkezlerini yenilenebilir enerji ile güçlendirmeye çağırıyor. GreenGeeks, HostPapa, iPage ve daha fazlası da dahil olmak üzere şirketinizin karbon ayak izini azaltmasına yardımcı olacak bir dizi uygun fiyatlı web çözümü bulunuyor. Yeşil web çözümleri ile kullanılan web sitesinin olumsuz çevresel etkileri konusunda endişelenmeden, her zaman çalışır durumda kullanılabilir.

Bu tür bir değişiklik yapmak mutlaka yüksek maliyetli yatırımlar yapmayı gerektirmez. Çevre dostu geliştirmeler yapan işletmelere hibe ve kredi sağlayan yerel ve bölgesel devlet kapsamında programlar takip edilebilir.

Kaynak: entrepreneur 

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir