Amerika İşçi İstatistikleri Bürosu (US Bureau of Labor Statistics (BLS)) tarafından her iki senede bir hazırlanan ve gelecek on yılın tahminlerini gösteren rapor, Amerika’daki çalışanların kendilerini geleceğe hazırlamasını hedefliyor.

BLS’nin 2016-2026 için yaptığı tahminlerde sağlık alanındaki işler dikkati çekiyor. Ev bakıcılığı, kişisel bakıcılık, fiziksel terapistlik ve benzerlerinin domine ettiği listede istatistik ve yazılımcılık da önümüzdeki 10 yılın en hızlı büyüyecek meslekleri arasında gösterildi.

 

Qz’nin yorumuna göre; Amerika’daki yaşlanma sorununun bir çıktısı olan bu grafik, kişisel bakım konularında ve tıp alanında gelişen teknoloji sayesinde bu kadar ciddi rakamlara ulaşamayabilir. Akıllı telefonların alzheimer gibi hastalıkları olan insanlara yardımcı olması, akıllı ev sistemlerinin fiziksel olarak yardıma ihtiyaç duyan insanlara yardımcı olabilecek olması gibi durumlar düşünüldüğünde BLS’nin tahminlerinde biraz şaşma olması beklenebilir. Zira, daha önce yapılan 2006-2016 tahminlerinde birçok konuda yanıldıklarını da unutmamak gerek.

 

2006 yılında sunulan raporda %45 olarak tahmin edilen yazılım mühendisliği büyümesi %64,  %41 olarak tahmin edilen kişisel finans danışmanlığı mesleği ise %54’lük büyüme gerçekleştirmiş durumda.

Geleceği tahmin etmek bir hayli zor. Özellikle yapay zeka gibi dünyaya tarihte ilk kez insan dışında akıllı bir ırkı dahil edecek bir teknoloji ile ilgilenirken. Yapay zeka teknolojisinin sanal gerçeklik, 3 boyutlu yazıcı gibi tüm alışkanlıklarımızı dönüştürecek yeni teknolojiler ile destekleneceğini de göz ardı etmemek gerek.

Kaynak: Qz.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir