Yapay zekâ farklı alanlarda insanların yerini almaya devam ederken küçük sorunları da gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Daha önce Microsoft ve IBM örneklerinde  olduğu gibi yapay zekâ yine cinsiyet ve ırk ayrımı yapmakla suçlanıyor.

The Electronic Privacy Information Center (Elektronik Gizlilik Bilgi Merkezi) yani EPIC’in, incelenmek üzere, Federal Ticaret Komisyonu’na (Federal Trade Commision – FTC)  sevk ettiği HireVue isimli girişim iş görüşmelerinde doğru adayı seçmeye yardımcı olan bir yapay zekâ.

Washington Post’a göre; videoları inceleyerek kelime seçimlerinden yüz hareketlerine kadar birçok farklı detayı değerlendiren ve “istihdam puanı” veren yapay zekâ bugüne kadar 100 farklı şirket tarafından bir milyondan fazla iş görüşmesinde kullanıldı bile.

Yüz ifadelerine göre hangi adayın bahsi geçen pozisyonda daha başarılı olacağını tespit etmenin biraz saçma olması bir yana, yapay zekânın ‘geleneksel’ şekilde beyaz tenli erkeklere daha ılımlı olduğu söyleniyor. Bu yüzden, ana dili İngilizce olmayan insanlar ve engelli adayların düşük puan alması hayli olası görülüyor. Öte yandan uzmanlar, adayların HireVue yapay zekâsının hoşuna gidecek tarzı keşfedip, ona göre davranmasının da mümkün olduğunu düşünüyor.

FTC’nin bu konuda nasıl bir adım atacağı merakla beklenirken; şirketlerin verilerini paylaşmayacağı veya algoritmanın nasıl çalıştığına dair ipucu vermeyeceği düşünülürse bu yapay zekânın ‘ırkçı’ veya ön yargılı olduğunu kanıtlamak biraz zor olacak.

2019 yılı başlarında Illinois eyaletinde kabul edilen yasaya göre işverenler iş görüşmelerinde yapay zekâ kullanıldığını adaylara önceden söyleyip, rıza sözleşmesi imzalatmak zorundalar. Ancak adayların, işsiz kalma korkusuyla bu sözleşmeye istemeseler de imza atacakları gerçeği, yasayı pratikte geçersiz kılıyor.

Kaynak: TechnologyReview

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir