Hep yapay zekâ, sanal gerçeklik, blockchain ve 3D yazıcıları konuşuyoruz. Bu defa kendi içimize dönme vakti! Takımımızı Tanıyalım serisinde, her hafta ekibimizin parçası olan bir arkadaşımızı tanıyacağız.

Bilkent Üniversitesi’nde okuyan İpek Torunoğlu, İşletme Bölümü 3. sınıf öğrencisi.

Her şeyden önce kendi geleceğimize şekil veriyoruz. Peki İpek’in geleceğe dair planları neler?

İpek: Yurt dışına çıkma hedefimi kolaylaştıracağına inandığım “Big Four” şirketlerden birinde çalışmak istiyorum. Aslında bu hayalim değil, hayallerime açılan kapıyı temsil ediyor. Çok gezmek, gezerek öğrenmek ve büyük küçük her seyahatten sonra kendime yaratmayı hedeflediğim konfor alanıma, belki kedime belki köpeğime, sevdiklerime dönmek istiyorum.

Çocukları çok seviyorum. Fiziksel olarak okula devam edebildiğimiz dönemlerde okul kulübü çalışmalarında elimden geldiğince aktif olmaya çalışıyordum. Çocuk işçiliğiyle mücadele eden bir okul projesinde 3 yılımı geçirdim. Bu proje hayatımı değiştirirken hayallerimi de şekillendirdi. İlerisi için bir başka hayalim başta çocuk işçiliği olmak üzere dezavantajlı grupların haklarının savunucusu olabilmek. Belki yazarak, belki işimle, belki kuracağım bir girişimle bu konuda fark yaratmak istiyorum.”

Peki İpek, boş vakitlerinde en çok ne yapmaktan keyif alıyor? En sevdiği kitap ve film nedir?

İpek: En büyük hobim kesinlikle voleybol oynamak. Küçük yaşlardan beri sporla iç içe büyüdüm. Nerede veya kiminle olursa olsun voleybol oynamak bana yıllardan beri aynı mutluluğu veriyor.

En sevdiğim kitap Halide Edip Adıvar’ın Kalp Ağrısı. En sevdiğim film de sanırım Cesur Yürek. En sevdiğim film ve kitaptan da gerçek bir romantik olduğum
konusunda anlaştıysak devam ediyorum.

Gelecek Burada’da hepimiz çok yönlü çalışmaya gayret ediyoruz fakat nihayetinde herkesin yazarken görece daha çok keyif aldığı bir başlık var. İpek’in en sevdiği yıkıcı teknoloji başlığı hangisi?

İpek: En sevdiğim teknoloji blockchain. Bir teknolojinin demokrasi ve eşitlik vaat ediyor oluşu, yaptığım her araştırmada okuduğum her yazıda ya da hazırladığım her içerikte beni çok heyecanlandırıyor.

Peki Gelecek Burada ekibine dahil olurken İpek’in en büyük motivasyonu ne oldu?

İpek: Gelecek Burada’yı seçmemde bahsettiğim romantik yönümün etkisi büyük. Yıkıcı teknolojilerle ilgili içerik üreten bir sayfa ve romantiklik pek uyuşmuyormuş gibi görünebilir. Ama Gelecek Burada’nın gönüllülük ilkesine dayanan takım ruhu, her biri birbirinden harika insanları bir araya getirebilmiş olması, henüz yüz yüze tanışmamış insanların bile kilometrelerce mesafeye rağmen istikrarla bir projeyi yürütüyor olmaları beni çok etkilemişti.

Gelecek Burada’da edindiği deneyimleri hayatının hangi alanında kullanmayı planlıyor?

İpek: Gelecek Burada’da takım arkadaşlarımın farklılıkları beni her geçen gün besliyor, hepsinden farklı bir şey öğreniyorum. İçerik alanımızın hep araştırmaya yönlendirmesi, hiç bilmediğim alanlarda kendimi geliştirmemi sağlıyor. Daha önce adını duymadığım konularda araştırma yapma alışkanlığı, bana sadece cesaret ile bir işin altından kalkılabileceğini öğretti.

İstikrar için cesaret ve disiplin gerekiyor kısacası. Belki inanmazsınız ama ben bunu içeriklerimdeki a’ları şapkalı a yapmam yönünde geri bildirim alırken öğrendim. Benim hayallerimi gerçekleştirmek için ihtiyacım olan da bu. Gelecek Burada ekibi ile birlikte çalışmak, bana mükemmel bir takımın çıkarsız bir şekilde ortak bir amaç uğruna nasıl ayakta kalabileceğini gösterdi.

Yıkıcı teknolojilere veya gazeteciliğe ilgin varsa sen de aramıza katılabilirsin.

Büyük bir çoğunluğu öğrencilerden oluşan takımımızda seni de görmek isteriz.

Yazarlık veya çizerlik konusunda kendini geliştirmek ve farklı bakış açılarıyla ufkunu açacak bir ekibin içinde yer almak istiyorsan info@gelecekburada.net’e mail atman yeterli!

 

 

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir