Nesnelerin internet ağı erişimiyle diğer cihazlarla iletişim kurması prensibine dayanan Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin günlük hayatımızı nasıl daha rahat ve verimli hale getireceği, farklı alanlarda yapılan çalışmalar sonucunda keşfedilmeye çalışılıyor. Ancak genel açıdan baktığımızda IoT yalnızca bireysel yaşantımıza değil toplum yaşantımızı da güçlendireceğe benziyor. Daha fazla IoT uygulaması birbirine yakın yaşayan bireyler arasında daha büyük bir bağlantı kurulabilmesi olarak değerlendiriliyor ve bu kapsamda 2030 yılına kadar 50 milyar IoT bağlantılı cihaz/ uygulama olacağı tahmin ediliyor.

Pek çok uzman ve analist, IoT’nin askeri endüstriden dünya çapındaki şehirlerin altyapısına kadar birçok farklı sektörü önemli ölçüde değiştireceğini düşünüyor. Ancak yerleşim bölgelerinde günlük yaşamı iyileştirmek için IoT’nin nasıl uygulanacağı konusu biraz kafamızı karıştırıyor olabilir.

Farklı sektörleri, endüstrileri dönüşüme uğratan yıkıcı teknolojilerden nesnelerin interneti toplumu nasıl ve hangi yönlerden iyileştirmeyi vadediyor?

Gelişmiş Çevre Güvenliği

IoT, veri paylaşan yeni bir ekosistem olacağı için konut hayatını oldukça değiştirebilir. Bu ekosistem her zamankinden daha fazla veri izleme ve paylaşım olanağı anlamına geliyor. IoT yalnızca daha akıllı şehirler değil aynı zamanda daha güvenli şehirler de yaratacak.

Bazı şirketler uzun bir zamandır mahalle/ sokak güvenliği sağlamada nesnelerin internetinden yararlanıyor. Bunun bir örneği Vivint Smart Home tarafından geliştirilen akıllı ev güvenlik sistemlerini mahallelere genişleten Streety uygulaması oldu. Streety, aynı çevrede oturan komşuların ortak bir konut kamerası ağı ile mahallelerini diledikleri an izleyebilmelerini sağlıyor. Veri gizliliği konularında birçok tartışmaya şahit olduğumuz dijital dönüşüm çağında, mahalle etkinliklerinin tek tuşla her yerden izlenebilmesi yaşanabilecek olası güvenlik açıkları ve gizlilik ihlalleri gibi konularda düşündürüyor.

Streety Uygulaması Tanıtım Videosu

Enerji Verimliliği

İster akıllı aydınlatma ister [tooltip tip=”ışık, sıcaklık veya havalandırma sistemlerini otomatik olarak kontrol etmek ya da bir kişinin varlığını tespit etmek için kullanılan bir iç mekan hareket algılama cihazı”]doluluk sensörleri[/tooltip] gibi özelliklerden bahsediyor olun, nesnelerin internetinin mahalleleri enerji kullanımı açısından daha verimli hale getireceği düşünülüyor. IoT gün boyunca ışık yoğunluğunu ayarlamak veya atıkların nasıl daha verimli bir şekilde kullanılabileceği gibi konularda rehberlik ederek enerji tüketimini daha kontrol edilebilir bir konuma taşıyabilir.

IoT teknolojisi ayrıca uzaktaki yöneticilerin enerji tüketimini izlemesine ve belirli binaların enerjiyi her zamankinden daha verimli kullanmasına olanak tanıyabilir. Maddi açıdan bakıldığındaysa ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri olarak adlandırdığımız akıllı HVAC sistemleri ailelere ev harcamaları konusunda -yıllık- azımsanamayacak miktarda tasarruf sağlama imkânı sunabilir.

Akıllı Şehirlerin Geleceği

IoT faturalarda tasarruf etme becerisinden çok daha fazlasını sunarak, mahalle sakinlerinin yaşamlarını iyileştirmek için mahalle verilerini kullanabilen akıllı şehirlerin kurulmasında rol oynuyor.

Trafik yönetimi amacıyla halihazırda birkaç şehirde konuşlandırılan IoT; su kullanımı ve atık yönetimi, hatta sağlık sistemleri söz konusu olduğunda da yardımcı olabilir. IoT teknolojisi, hayat kurtarabilecek türden bir uygulama olarak değerlendirebileceğimiz hava kalitesindeki değişikliklerinin konut sakinleri tarafından fark edilebilir hale gelmesini sağlayabilir. Ancak madalyonun diğer yüzünde, daha önce de bahsettiğimiz gibi göz önünde bulundurulması gereken gözetim ve veri gizliliği endişeleri bulunuyor.

Zaman Tasarrufu

IoT entegrasyonuyla birlikte otomatik hale getirilebilecek cihaz sayısının artması ve buna bağlı olarak bu cihazlar aracılığıyla ev sakinlerine zaman kazandırılabilmesi planlanıyor. Bu plan ailenizle birlikte geçireceğiniz daha fazla boş zaman anlamına geliyor.

Josh.ai, IoT teknolojisinin bireyler ve aileler için nasıl zaman tasarrufu sağlayabileceğinin mükemmel bir ev otomasyon sistemi örneği diyebiliriz. Ses kontrolü ile çalışan Josh.ai ile saatinizden hoparlörlerinizi açabilir, telefonunuzdan evinizin sıcaklığını ayarlayabilir bilgisayarınızdan ışıklarınızı söndürebilir ya da açabilirsiniz. Akıllı ev sistemlerine odaklanan Josh.ai aslında gittiğiniz her yere sizinle gelebilecek ve günlük hayatınızı daha verimli hale getirebilmek gibi daha kapsamlı bir amaç için sürekli olarak geliştiriliyor ve iyileştiriliyor.

Ses kontrollü ev otomasyon sistemi Josh.ai 

Akıllı termostatlardan yararlanan üniversite öğrencilerinden IoT bağlantılı kapı zilleri sayesinde evlerinin güvende olmasını sağlayan ailelere kadar IoT’nin günlük hayatı toplumun her bireyi için uygun hale getirmesi amaçlanıyor. IoT teknolojisinin yükselişi sayesinde konut yaşamının nasıl değişeceğine tanıklık etmek ilginç bir deneyim olacağa benziyor.

Nesnelerin İnterneti (IoT) kullanım alanları
Nesnelerin İnterneti (IoT) kullanım alanları

Teknolojinin günlük hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştırdığını inkar edemeyiz. Gelişen teknolojiyle birlikte tarihte ilk kez bir akıllı telefon aracılığıyla yiyeceklerimizi sipariş edebilir veya sadece birkaç basit adımla almak istediğimiz ürünleri kapımıza kadar teslim alabiliriz. IoT teknolojisi, konut sahipleri ve mahalle sakinleri olarak hem evimize hem de çevremize dair operasyonları ve altyapıyı iyileştirme yollarına gerçek bir içgörü sunabilecek şekilde enerjiyi ve teknolojiyi kullanmamıza olanak tanıyabilir.

Kaynak: Medium

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir