Pandemi günleriyle birlikte uzaktan eğitim, uzaktan çalışma modelleri derken internet kullanımı her geçen gün hızla artmaya devam ediyor. Bir yere gideceksek bile ilk aradığımız özelliklerden biri internete erişimin iyi olması desek pek de yanlış olmaz. Bu ihtiyaca yönelik bir adım atan Amazon, geliştirdiği Sidewalk adlı programla birlikte kullanıcılarını bu programa otomatik olarak kaydederek internetlerini paylaşmalarını sağlamayı hedefliyor.

İnternet paylaşım ağı: Amazon Sidewalk
İnternet paylaşım ağı: Amazon Sidewalk

Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre bu uygulamayla birlikte tüm Amazon kullanıcıları, ayrılmayı seçmedikleri sürece internet ağlarını komşularıyla paylaşabildikleri bir programa dahil olacak.

Amazon Sidewalk, Amazon Echo cihazları, Ring Güvenlik Kameraları, dış mekân ışıkları, hareket sensörleri gibi cihazların daha iyi çalışmasına yardımcı olan paylaşılan bir ağ olarak tanımlanıyor. Uygulama etkinleştirildiğinde cihazınız için benzersiz avantajların kapısı aralanabilir. Çevrenizde bulunan diğer Sidewalk cihazlarını destekleyebilir ve hatta evcil hayvanların veya kayıp eşyalarınızın yerini tespit edebilirsiniz.

Sistem temel olarak Echo ve Ring cihazları da dahil olmak üzere Sidewalk Bridge cihazlarının yardımıyla zayıf da olsa bir bağlantı ağı oluşturacak. Bridge cihazları tüm bu hizmetleri size ve yakın çevrenizdekilere sunmak için bir araya gelen internet ağlarınızın küçük bir bölümünü kullanıyor olacak. Ağınıza daha fazla komşu katıldıkça bu ağ giderek güçlenecek.

Veri Gizliliğimiz Tehlikeye Düşebilir mi?

Sistem ilk bakışta biraz endişe yaratabilir, kaldı ki bu endişelerinizde haksız sayılmazsınız. Çoğu kişinin varsayılan ayarlarını değiştirmeyebileceği gerçeğiyle başlayalım; bu, sayısız kişinin bilgisinin kendilerinin haberi olmadan otomatik olarak kaydedileceği anlamına geliyor. O zaman bir de tüm Amazon cihazlarının sizin hakkınızda sahip olduğu bilgi miktarını düşünelim. Hâl böyle olduğunda bu bilgiyi paylaşma riski taşıyan herhangi bir şeyin ne denli tehlikeli olduğunu anlayabilirsiniz.

Amazon, savunmasında bu endişeleri göz önünde bulundurarak kullanıcıların mahremiyetini ve güvenliğini nasıl koruyacağını ayrıntılarıyla anlatan bir rapor yayınladı. Amazon Sidewalk Privacy and Security Whitepaper başlıklı makale oldukça kapsamlı, gizlilik ve güvenliği çok ciddiye alıyor gibi görünse de bilgisayar korsanları ve diğer kötü niyetli kişiler, özellikle kablosuz hizmetler söz konusu olduğunda hiçbir güvenlik önleminin kırılmaz olmadığını daha önce defalarca ispatladı.

Şanslısınız ki aşağıdaki beş kolay adımı takip ederek Amazon Sidewalk’u kolayca etkisiz hâle getirebilirsiniz:

  • İlk olarak Alexa uygulamasını açın.
  • Diğer seçeneğine tıklayarak Ayarlar’ı seçin.
  • Sonrasında Hesap Ayarları’na tıklayın.
  • Amazon Sidewalk’u seçin.
  • Amazon Sidewalk’u kaldır seçeneğine tıklayın.
Amazon Sidewalk uygulamasının aktivasyonunu sonlandırmak için yapmanız gerekenler
Amazon Sidewalk uygulamasının aktivasyonunu sonlandırmak için yapmanız gerekenler

Adımlar basit olsa da asıl soru sisteme otomatik olarak kaydolan ve bu durumdan bilgisi olmayan kullanıcılara ne olacağı diyebiliriz. Komşularınızın tehlikeye girmesini istemiyorsanız, onları neler olup bittiği konusunda bilgilendirebilirsiniz. Böyle bir durumda onları potansiyel tehlike yaratabilecek bir programdan kurtarabilirsiniz.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir