Federal İletişim Komisyonu (FCC) ABD’nin pandemi sürecindeki ekonomik destek paketleri kapsamında önemli bir programa imza atıyor. Oy birliği ile kabul edilen program, düşük gelirli hanelerde aylık internet servis ücretlerinde 50$’a varan indirim sağlayacak. Amerikan sakinlerine ait alanlarda bulunan evlerde ise 75$’a varan indirimler uygulanacak.

Kim ne yapıyor?

2020 Aralık ayında Kongre tarafından kabul edilen 3,2 milyar dolarlık koronavirüs yardım paketinin 900 bin dolarlık bölümü bu programa ayrıldı. Halihazırda bir internet sağlayıcı servisin düşük gelir grubu paketlerini kullanan, çocukları okulda ücretsiz veya indirimli yemek hakkından yararlanan veya ücretsiz sağlık hizmetleri gibi çeşitli sosyal hizmet programlarına dahil olan kişiler bu indirimden faydalanabilecek.

Benzer uygulamalar Avrupa Birliği ve İngiltere’de de yapılıyor. İngiltere’de 400 bin adet bilgisayarın dezavantajlı çocuklara dağıtılması planlandı. Bunun yanında, telekomünikasyon hizmeti veren şirketler, uzaktan eğitim desteği için ücretsiz ek internet paketleri sunarken, düşük gelir grubundaki özel müşterilerine 10 GB’a varan ücretsiz ek internet kullanım hakkı sağlıyor.

Ülkemizde YÖK üniversite öğrencilerine eğitim faaliyetlerinde kullanılmak üzere 6 GB internet projesi başlattı ancak üniversitelerin canlı derslerini yürüttüğü platformlar bu kotanın kapsamının dışında bırakıldı. MEB eğitim kanalı EBA’ya çeşitli operatörler internet paket desteği sağlasa da, özellikle kırsal alanda yaşayan, çok kardeşli ailelere bu yeterli bir çözüm olmadı.

Pandemi sürecinde artan fırsat eşitsizliği

FCC geçtiğimiz yıl ABD genelinde sağlıklı internet erişimi bulunmayan en az 18 milyon insan olduğunu açıkladı. Ancak sayının çok daha fazla olduğuna inanılıyor. Çünkü FCC nüfus sayım bloğundaki bir evi örneklem alarak, o evde internet hizmeti varsa tüm bloğu internet erişim kapsamında kabul ediyor.

Uzaktan eğitim ve çalışma modellerinin zorunlu hâle geldiği son bir yılda, evde internet bağlantısı en temel ihtiyaçlardan biri haline geldi. Evden çalışan ebeveynler ve aynı anda uzaktan derslerine katılmaya çalışan kardeşler internet hızı ve bağlantı kalitesinden şikayetçi oluyor.

“Bu program, arabalarıyla park alanlarında WI-FI sinyali bulup işe bağlanabilmek için bekleyen çalışanlara, uzaktan eğitimde derslerine devam edebilmek için kütüphane binalarının etrafında dolaşan öğrencilere destek olacak.”  – Jessica Rosenworcel, FCC Başkanı

Önümüzdeki iki ay içerisinde hayata geçecek bu uygulama, koşulları sağlayan vatandaşlara tablet veya bilgisayar alışverişleri için de 100$ değerinde tek seferlik indirim sağlayacak.

Sorunun temeline inen bir çözüm yok

Elbette ki, bu tür maliye politikaları ile toplumun en temel sorunlarından olan gelir adaletsizliği ve fırsat eşitsizliği çözülemiyor. Ancak ekonomik ve sosyal sorunların endişe veren seviyelere geldiği benzer kriz dönemlerinde, bu tür hamleler geçici çözümler sağlayabilir.

Peki bu internet erişim sorununa kalıcı bir çözüm nasıl olabilir derseniz, sizi Elon Musk’ın çılgın projelerinden biri olan Starlink projesine yönlendirmek isteriz. Erişilebilir, ucuz ve hızlı internet sağlama hedefiyle yola çıkan Starlink projesi ABD’nin birçok noktasında deneme süreçlerini başarıyla tamamladı.

Dünyanın en pahalı internet servislerinden birini kullanan bizler, Starlink’ten gelecek haberleri heyecanla takip ediyor olacağız!

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir