Geçtiğimiz günlerde Instagram’ın, TikTok benzeri Reels özelliği ile tanışmıştık. Bu süreçte TikTok, Amerika Başkanı Trump tarafından, kullanıcıların verilerini Çin’e aktardığı yönünde iddialarla Amerika’da yasaklanma tehdidi ile karşı karşıya kalmıştı. Hindistan da benzer iddialarla TikTok‘un da içerisinde olduğu birçok Çin menşeli uygulamayı yasakladı. TikTok‘un bu kadar yasağa rağmen dünyanın birçok yerinde kullanılmaya devam etmesi ne kadar başarılı ve ciddi bir kitleye sahip olduğu yönünde bizlere ipucu veriyor.

TikTok birçok yasağa rağmen ilham veriyor

Sosyal medya devleri bu başarıya kayıtsız kalmadı ve bir bir TikTok özelliklerini kopyalamaya başladı. Instagram’ın esinlenme diye bahsettiği bu durum, çok önce Snapchat’ten birçok özelliği kopyalaması ile başlamıştı. Facebook 2012 yılında Instagram’ı satın aldı; Snapchat’i de satın almak isteyip olumsuz bir yanıtla karşılaşınca Snapchat’in yüz filtrelerine, DM’de kaybolan mesajlarına ve hikayeler özelliğine kadar neredeyse tüm özelliklerini kopyaladı. Bu özelliklerle Facebook ve WhatsApp uygulamalarında da karşılaştık. Instagram’ın her seferinde yeni kopya bir özellikle karşımıza çıkarak başarılı olması dikkatleri çekti. İşte bu sebeplerle kopyalama furyasına büyük bir dev daha katıldı ve YouTube geçtiğimiz günlerde YouTube Shorts adını verdiği özelliğini duyurdu.

YouTube Shorts Nedir?

14 Eylül 2020’de açıklanan YouTube Shorts ilk olarak, TikTok‘un yasaklandığı Hindistan’da, beta sürümüyle kullanıma sürüldü. Bu özellik, TikTok’ta olduğu gibi 15 saniye veya daha kısa sürede video çekmenize izin veriyor. YouTube, kısa videoların özünde yaratıcılık olduğunu düşünerek, içerik hazırlayanlar ve sanatçılar için bu uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade ediyor. TikTok veya Reels’te görmüş olduğumuz müzikle kayıt yapma, video hızını kontrol etme, zamanlayıcı ve geri sayım özellikleri burada da mevcut. Reels’e benzer bir arayüze sahip olacak Shorts, dikeyde aşağı veya yukarı kaydırarak akışı görebilmemizi sağlayacak. Ayrıca YouTube, kullanıcı geri bildirimlerine açık olduklarını bildirerek, bu geri bildirimlere önem verdiklerini ifade ediyor.

youtube shorts
Youtube Shorts

Shorts videoları nasıl oluşturuluyor?

YouTube’da kısa video oluşturarak toplamda 15 saniye süren bir veya daha fazla klip kaydedebilirsiniz. Kayıt sırasında, kaydedilen bölüm sayısını ve her birinin uzunluğunu görmek için ekranınızın üst kısmındaki ilerleme çubuğunu kullanabilirsiniz.

YouTube’da kısa video oluşturmak için;

  1. YouTube’da Oturum açın.
  2. Oluştur‘a  dokunun.
  3. Kısa Video Oluştur‘a dokunun.
  4. Klip kaydetmek için Kayıt düğmesine  dokunun ve basılı tutun ya da kayda başlamak için düğmeye dokunup bölümü bitirmek için tekrar dokunun.
  5. Kaydettiğiniz bir önceki video klibi kaldırmak için Geri Al‘a  dokunun veya kaldırılan bölümü tekrar videonuza eklemek için Yeniden Yap‘a dokunun.
  6. Videonuzu önizlemek için İleri‘ye dokunun, videonuza ayrıntı eklemek için tekrar İleri‘ye dokunun.
  7. Kısa videonuza Başlık (en fazla 100 karakter) ekleyin.
  8. Kitlenizin çocuklara özel olup olmadığını belirlemek için Kitleyi Seçin‘e dokunun.
  9. İşlemi tamamlamak için Yükle‘ye dokunun.

Tekelleşme mi Kartelleşme mi?

YouTube, Instagram, Facebook ve WhatsApp gibi köklü şirketlerin 2016 da kurulmuş, henüz çok yeni olan TikTok’un birçok fikrini kopyalamasının ardında yatan birçok sebep olabilir. Bunlardan biri şüphesiz ki TikTok‘un 20 yaş altı gençlerde kullanım oranı ve bu gençlerin 5 yıl sonra birer yetişkin olacak olması. Çinli internet teknolojisi şirketi ByteDance, TikTok uygulaması ile büyük bir başarı elde etti. TikTok’un çıkış noktasının Çinli bir firma olması sebebiyle, Hindistan’ın sınırda Çin ile olan sürtüşmesi ve Amerika-Çin arasındaki gerginlikler TikTok’u kötü yönde etkiledi. Microsoft’un TikTok’u satın alacağı yönündeki iddialardan henüz bir ses çıkmadı. Çinli şirketin ocak ayında Amerika’da 500 çalışanı varken bu sene bu sayı 3 katına çıktı ve önümüzdeki 3 yılda 10 bin civarı alım yapacaklarını açıkladılar. Bu kadar başarılı bir şirketin uygulaması olan TikTok, devletlerin karşı çıkmaları sonucu bir tehditle karşı karşıya kalmış durumda. YouTube ve Instagram gibi devler de bu durumun farkında ve TikTok‘un piyasadan çekilmesi işlerine gelecekmiş gibi gözüküyor.

Yaratıcılık azalıyor mu?

Şirketlerin kullanılan özellikleri birbirinden kopyalaması akıllara başka sorular da getiriyor. Hayal gücü eksikliği ve deneyip yanılarak kullanıcı kaybetme korkusu bu soruların başlıca olanlarından gibi gözüküyor. YouTube, Google tarafından 2006 yılında satın alınmıştı ve bu tarihten sonra hızla büyümeye devam etti. Günümüzde birçok eylemin çevrim içine dönmesi sebebiyle popülerliği oldukça artan YouTube’un hayal gücü eksikliği yaşaması ve yeni şeyler denemekten kaçınması oldukça ironik. TikTok bu durum karşısında sessizliğini koruyor. Çünkü Instagram’ın Reels hamlesine karşı çıkarak dava açmasına karşın, telif yasasında bulunan bazı açıklardan dolayı kazanamayacaklarını düşünerek, YouTube ile ilgili bir adım atmamaya karar vermiş olabilirler. Önümüzdeki günlerde hem TikTok‘un hamlesini hem de Youtube Shorts‘un başarısını hep birlikte göreceğiz.

Yazar: Hale Burçin Kara

Editör: Filiz Kırmızıoğlu

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.