Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre Amerikalı genç yetişkinlerin %59’u çevrimiçi olarak zorbalığa veya tacize maruz kalıyor. İngiltere’de zorbalığa karşı yardım derneği Ditch The Label’in araştırmasına göre ise 12 ila 20 yaşındaki İngilizlerin %42’si Instagram’da siber zorbalığa uğruyor.

Instagram’dan “Geri Al (Undo)” Özelliği

Instagram, kullanıcılarını sosyal medya platformunda zorbalığı engellemek için yazılmış yeni bir yorum göndermeden önce tekrar düşünmeye davet ediyor. Şirket, olumsuz yorumları yayınlanmadan önce tanımlamak için AI (yapay zekâ) kullanan yeni bir özellik sunuyor. Instagram; başka bir kişinin gönderisinde yapılan yorumu yayınlamadan önce “bunu göndermek istediğinizden emin misiniz?” sorusunu soruyor.

instagram kötü yorumları bir daha düşünmenizi istiyor
Yorum: “Çok çirkin ve aptalsın”
Instagram: Bunu paylaşmak istediğine emin misin?

Bu özellik insanların olumsuz yorumlar yapmasını engellemiyor ancak yorumun gönderilmeden önce değiştirilmesini teşvik ediyor.. Bu önlem ile kullanıcılar yorumlarını geri alabiliyor ve daha az zarar verici içerikler paylaşabiliyor. 

Instagram, “Kısıtla (Restrict)” Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Instagram ayrıca kısa bir süre sonra insanların profillerinde gördükleri yorumları kontrol etmelerini sağlayacak kısıtla adlı başka bir siber zorbalık engelleyici özellik getirmeyi planlıyor.

Özellikle genç yetişkin instagram kullanıcıları genellikle olayın daha yanlış yerlere gitmesi korkusu nedeniyle zorbaları engelleme, takip etmeme veya bildirme konusunda çekimser davranıyor. Bu yüzden, uygulama insanlara, karşıdaki insanın hiç fark etmeyeceği bir şekilde aktivitelerini gizleme imkanı verecek. Bir kullanıcı, başka bir kullanıcıya yorumlarını gizlediğinde, diğer kullanıcının bundan haberi olmayacak.

Instagram’da zorbalığı önlemek için daha fazlası yapılabilir. Instagramın sunduğu bu araçlar, insanların birbirlerine nasıl zorbalık yaptığını ve Instagram’da zorbalığa nasıl tepki verdiklerini derinlemesine anlamaya dayanıyor. Bundan sonra iş kullanıcılara düşüyor. 

Sadece Instagram Değil; Microsoft, Tinder, Uber ve Diğerleri

Çevrimiçi ortamlarda hem kendimizi hem de çocuklarımızı korumak bazen zor olabiliyor. Bunun için online arkadaşlık uygulaması Tinder 3 yeni özellik getirdi. Uber araçları dinlemeye başlarken, Microsoft ve Google çocuk istismarına karşı iki farklı API yayınladı.

Öte yandan, siber zorbalığa karşı geliştirilen bazı yapay zekâlar da bulunuyor. Mesela bu yapay zekâ, cümlelerdeki kırıcı detayları daha nazik alternatifleri ile değiştirip kullanıcının onayına sunabiliyor.

Kaynak: theguardian

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir