Artık Instagram’da yapacağınız paylaşımın metni hakkında bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz. Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre, kelime seçimleriniz saldırgan olarak nitelendirilen kelimelerle eşleşirse, paylaşımı yapmadan önce yazınızı gözden geçirmeniz için bir uyarı ekranı açılacak.

Bugüne kadar raporlanmış rahatsız edici içerik ve saldırgan ifadeler baz alınarak oluşturulan bu uyarı mekanizması, yazının içeriğini ve bağlamını değerlendirmeden yalnızca daha önce rapor edilmiş metinler üzerinden ilerlediği için pek etkili sayılmayabilir. Instagram’ın siber zorbalık karşıtı tutum ve aksiyonları benimsemesi yeni değil, geçtiğimiz yıl benzer bir özelliği yorum yapma sürecinde yapay zekâ desteğiyle uygulamaya geçirdi. Bu gelişmeler hakkında iki uç görüş var, bir grup bunun çarpıcı ancak yüzeysel bir çözüm alternatifi olduğunu düşünürken, diğer bir grup da bu gibi özelliklerin, dijital bir Big Brother yaratacağı ve kullanıcıların kendini ifade etme yöntemlerinin kısıtlanacağı endişesini taşıyor.

Şu an birkaç ülkede hayata geçen özelliğin önümüzdeki aylarda tüm dünyada uygulanması bekleniyor.

Kaynak: The Next Web

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir