NASA’nın derin Mars araştırmaları için 26 Kasım 2018’de Mars’a indirdiği Insight aracı Mars’taki bir depremi tespit etti. Nasa tarafından internete yüklenen video ile Mars depreminin kayıtları halka sunuldu.

Şimdiye kadar sadece arka plan gürültüsü toplayan Insight ekibi, bu yeni gelişmeyle beraber umut kazandıklarını ve gelişmelerin heyecan verici olduğunu belirtiyor. Sol 128 adı verilen bu sinyalle beraber Mars’ın tektonik açıdan aktif olduğu doğrulanıyor.

Sol 128 dışında üç farklı sinyal daha alan ekip, şimdilik bu sinyallerin kaynağını araştırıyor. Fransa’daki Institut de Physique du Globe de Paris (IPGP) adındaki enstitüde görev alan Philippe Lognonné, “Mars’ın hala sismik olarak aktif olmasının kanıtlanması çok heyecan verici. Verileri analiz ettiğimizde ayrıntılı sonuçlar alıp bunları paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.” diyor.

Insight’ın 19 Aralık 2018’de gezegenin yüzeyine yerleştirdiği sismometre, bilim insanlarının Mars’la ilgili veri toplamalarını sağlıyor. Ekip, Mars’ın derinini inceleyerek, Dünya ve Ay da dahil olmak üzere diğer kayalık dünyaların nasıl oluştuğunu öğrenmeyi umuyor.

Kaynaklar: Nasa, Space.com, Futurism

Share:

administrator

Şu an fizik öğrenimi gören ve kalan zamanlarında yazan, çizen, dans eden ve geleceğini inşa eden ortalama bir birey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir