Eksik uzuvların vazifesini görebilen protezlerin M.Ö dönemlerde kullanılmaya başlandığını biliyor muydunuz? Büyük ihtiyaçlar sonucu ortaya çıkan implant ve protezler günümüzde daha işlevsel hale geldi ve gelişmekte olan teknolojilerle beraber daha da işlevsel hale gelecekler. Peki bu mekanik yapılar bizleri birer Cyborg’a dönüştürebilir mi?                                                                      CYBORG EVRİMİ

Cyborg, vücudunun bir kısmı elektromekanik parçalarla değişmiş, makine-insan melezi bir canlıdır.

Bahsettiğim Cyborglaşma olayı insanları iyileştirmek ve engelli insanların özürlerini ortadan kaldırmak adına, bazı robotik parçaların insanların parçası haline gelmesiyle oluyor. Bu yöntemlerle teknik olarak Cyborg olunabiliyor.

Belki tümleşik bir Cyborg’a henüz uzağız ama son teknolojilere göz atmakta bir fayda var. Aşağıdaki videoda gördüğünüz protez el karbon fiberden yapıldı ve organik bir elin sahip olduğu fonksiyonların çoğuna sahip. Hatta son teknolojilerle beraber bu el-ayak protezleri dokunma duyumuzu kullanabilmemize bile olanak veriyor.

Şöyle de bir ilginç bilgi var ki Cybathlon Olimpiyatları ile fiziksel engelli sporcular bir spor dalında başarılı olmaya çalışır. Burada amaç, günlük hayattaki zorlukların robotik aletler ve protezlerle halledilebilmesidir. Bu olimpik, yapay uzuvların, organik uzuvlardan daha fonksiyonel olduğu tartışmalarını bile doğurdu.Bu arada bu gelişmeler sadece protezlerde olmuyor.

İsveç, Stockholm tabanlı bir şirket çalışanlarına bir pirinç tanesi büyüklüğünde çip enjekte ederek bazı işleri sadece el sallayarak yapabilmelerini sağlıyor. Mesela kilitli kapıları yalnızca el sallayarak açıyorlar. El sallayarak yazıcı kullanıyorlar ve yemek siparişlerini bile el sallayarak verebiliyorlar.

Bu çiplerle çalışan uyumlu cihaz sayısı arttıkça çalışanların el sallayarak yapabilecekleri işler, çalışanların verimini arttıracaktır ve işlerin daha kısa sürede tamamlanmasına olanak sağlayacaktır.

Cyborg’un geleceği

Cyborglaşmanın teknolojilerin hayatımızı kolaylaştıracağı hatta bazılarımızın hayatlarını tamamen olumlu değiştirebileceği aşikar. Ancak bu aynı zamanda insanoğlu için büyük bir değişim anlamına da geliyor. Burada bahsettiğimiz teknolojiler insanları normal limitlerinin ötesine taşıma potansiyeline sahip. Bunun insanlar üzerinde psikolojik etkisi de olmalı. İnsanların ulaşmış olacağı bu seviye mental, politik, ekonomik ve sosyal alanlarda köklü bir değişime sebep olacaktır elbette.

robot-insan-cyborgBir gün o eşiği geçeceğiz ve tüm bu teknolojileri hayatlarımıza dahil edeceğiz. Ancak bu değişimlerin tamamı olumlu yönde mi olur dersiniz?
Mesela; Cyborgların toplumdaki yeri, rolü ne olacak? Cyborglar insanlarla aynı haklara sahip olacaklar mı? Dünya üzerindeki savaşların seyri değişecek mi?

Ve son iki soruma yönelik şunu sormak istiyorum: Cyborglar hacklenme riski ile karşı karşıya kalacak mı?

Daha bu değişimin başındayız. Ancak dediğim gibi elbet bir gün çizgiyi aşıp Cyborglaşmaya başlayacağız. Neler olup bitecek beraber göreceğiz.

Kaynak : Futurism

Yazar: Anıl Akkaya

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir