Araştırmacılar, insanların zihinlerini her zamankinden daha iyi okumamıza izin veren bir çip tasarladı. Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmada ekip işe, 3B çip teknolojisini bir 3B insan beynine uyacak şekilde nasıl adapte edeceğini sorgulayarak başladı. Daha önce kimse 2B silikon elektroniği alıp beynin üç boyutlu mimarisiyle eşleştirmemişti.

Geleneksel çip üretimi için silikon elektroniği üçüncü boyuta getirdiler, kolayca ölçeklendirilebilecekleri yeni süreçleri tasarladılar. Bir insan saçının genişliğinden daha az olan tel şeklindeki tasarımlarını beyin dokusuna yerleştirdiler. Bu telleri elektrik sinyalleri almak için bir silikon çipine bağlayarak çalıştırdılar. 

Sinir sinyalleri için 100 iletişim kanalı yaratan yaklaşık 100 mikro dalgaya sahip geleneksel yongaların aksine, bu yeni yonga tasarımı 1000 kanal oluşturabiliyor. Bu yaklaşım son derece yüksek çözünürlüklü sinyallere izin veriyor. Elektriksel aktivite beyin aktivitesine bakmanın en yüksek çözünürlüklü yollarından biri. Böylelikle tek nöron seviyesinde dahi neler olduğunu görebiliriz.

mikrodal dizisi
Bu mikrodal dizisi, hastanın nöral aktivitesinin bir filmini çekmek için hastanın beynine yerleştirilebilir.

Yaklaşımlarını rafine etmek için yıllarca çalışan araştırmacılar, yüksek çözünürlüğe ek olarak, küçük hayvan denemeleri sırasında, daha önce gerekli olduğu gibi, dokunun herhangi bir parçasını fiziksel olarak çıkarmak zorunda kalmadan, bir sıçanın beynindeki derinden sinir sinyallerini kaydedebildiklerini yazdı.

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/facebookun-beyin-okuma-projesinden-ilk-sonuclar-aciklandi/”]Facebook’un Beyin Okuma Projesinden İlk Sonuçlar Açıklandı[/button]

Küçük hayvan modellerinin başarısından sonra, araştırmacılar şimdi modellerinin daha büyük hayvanlarda ve nihayetinde insan beyninde ne kadar iyi çalışacağını test etmeye çalışıyor. Araştırmacılar geliştirdikleri çipin gelecekte, elektrik sinyallerini beyinden robotik kollara veya ellere çevirebilen cihazlar gibi insan protezlerinin geliştirilmesine yardımcı olabileceğini umuyor. Bunlar yakın gelecekte bir hastada görme veya konuşmayı eski haline getirebilecek cihazlar olarak karşımıza çıkabilir.

Kaynak: inverse

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir