Yüzyıllar boyunca gecelerimizi süslerken soru işaretleri yaratmış, binlerce farklı efsaneye ve mite konu olmuş gökyüzündeki yıldızlar artık İstanbul gibi yüksek yapılaşmanın olduğu şehirlerde görünmez oldu. Her yıl yüzlerce gönderilen uyduların da kirlilik yaratması ile birlikte gökyüzümüz bir hayli şekil değiştirdi ve bu değişim devam edecek gibi duruyor.

Rus girişim StartRocket yörüngeye göndereceği, piksel görevi gören 300 uydu ile gökyüzünü ticarileştirmeyi düşünüyor. Stratosfere gönderdiği uydu ile test gerçekleştiren ve başarılı olan girişim çok daha zor bir iş olan 300 uydu gönderme projesini 2021 yılında gerçekleştirmeyi planlıyor.

“Kapitalizm stratosferik boyuta ulaştı, bu alan kirliliğine ve gece gökyüzünün metalaşmasına %100 karşıyım”

Ancak gökyüzünü ve yakın uzayı kullanma konusunda StartRocket pek de yalnız sayılmaz. Geçtiğimiz sene duyurulan proje ile 2021 yılında Çin’in yörüngeye yapay ay oturtacağını biliyoruz. SpaceX’in yörüngeye 12.000 uydu göndererek interneti dünyanın her yerine ulaştırma projesi Starlink, Amazon’un alt şirketi Kupier Systems’in internet için 3236 uydu göndermek üzere izin alması ve Çin’in kendi uzay istasyonunu kurma düşüncesi de cabası.

Hâlihazırda yaklaşık 8400 tonluk bir çöplüğe sahip olan Dünya yörüngesinde gerçekleşecek bir çarpışma tıpkı 2009 yılında yaşanan Amerikan uydusu ile çalışmayan Rus uydusunun yaşadığı kazadaki gibi uyduların 2000 parçaya bölünmesini sağlayabilir.

Kirlilik tartışmaları devam ederken Hollandalı bir sanatçı uzay çöplüğünü farklı bir amaç için kullanma fikrini dile getirdi. ESA ile çalışan Daan Roosegaarde, uzaydaki enkazların belirlenen zamanlarda Dünya’ya düşürülerek atmosferde yanmasını ve böylece hem çöpten kurtulmamızı hem de aydınlanma olarak faydalanabilmemizi içeren bir plan tasarlıyor. Roosegaarde, bu planın 3 yıl içerisinde gerçekleştirilebileceğini düşünüyor.

Kaynak ve ileri okuma: BBC

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir