Cihazlarınıza yürüyerek güç verdiğinizi hayal edin. Hong Kong Çin Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen teknoloji ile, bu ihtimal çok da uzak olmayabilir.

İnsan vücudunun zengin bir enerji kaynağı – özellikle kinetik enerji – olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dolayısıyla biyomekanik enerji toplayıcıları üzerinde yapılan çalışmalar hızını korumakta. Bu enerji toplayıcıları, kablosuz sağlık monitörü ekipmanı, elektronik saatler ve cep telefonları gibi taşınabilir ve giyilebilir elektronik cihazlara bağlanabilir. Bu da batarya sınırlamalarını ortadan kaldırır.

Detayları Applies Physics Letters‘da yayınlanan bu çalışmada kısaca enerji toplayıcı, kullanıcının dizine bağlanıyor ve kullanıcı herhangi bir çabaya girmeden bile yürüdüğü zaman 1,6 mikronluk güç üretebiliyor. Bahsedilen bu enerji, sağlık izleme ekipmanı ve GPS cihazları gibi küçük elektronik cihazları çalıştırmak için yeterli bir enerji.

“Kendi kendine çalışan GPS cihazları, tırmanıcıların ve dağcıların dikkatini çekecek”.

Prof. Wei-Hsin Liao, Hong Kong Çin Üniversitesi Makine ve Otomasyon Mühendisliği.

Araştırmacılar, motoru çalıştıran mekanizmaya benzer bir sürgü-krank mekanizması oluşturmak için uygulandığı herhangi bir bükülmeden enerji üreten özel bir akıllı makro fiber malzeme kullandılar. Diz ekleminin seçilme sebebi ise diğer eklemlerin çoğuna kıyasla geniş hareket açıklığına sahip olması.

Kullanıcı sürekli yürüdüğünde malzemenin kesintisiz ileri geri hareket etmesi nedeniyle, diz esnetildiğinde cihaz eğiliyor ve elektrik üretiyor. Bu, Liao’ya göre enerji toplayıcının insan dizinin doğal hareketiyle biyomekanik enerjiyi yakalayabileceği anlamına geliyor.

Daha önce giyilebilir enerji toplayıcıları, hareket sonucunda cihazda meydana gelen titreşimden faydalanmaktaydı ve bu durum verim ile ilgili dezavantajlara da sebebiyet veriyordu.

Prototip 307 gram ağırlığında (0,68 pound) ve saatte 2 ila 6,5 kilometre (saatte 1 ila 4 mil) hızla yürüyen insan denekleri ile test edildi. Araştırmacılar, kullanıcının solunum düzenlerini cihazla ve cihazsız olacak şekilde karşılaştırdılar ve yürümek için gereken enerjinin değişmediğini belirlediler. Bu ölçüm ile cihazın insana bedelsiz bir güç ürettiği kanıtlanıyor.

Araştırmacılar bu çalışma ile verimli giyilebilir enerji toplayıcısının avantajlarına dikkat çekiyor ve bu teknolojinin gelecekte ticarileşmesini umuyorlar.

“Kendiliğinden çalışan ekipman, kullanıcıların günlük rahatsızlıktan kurtulmasını sağlayabilir. Bu enerji toplayıcı, kendiliğinden çalışan giyilebilir cihazların geliştirilmesini teşvik edecektir.”

Liao.

Kaynak: Techxplore

Share:

administrator

1994'de Kocaeli'nde doğdu. 2019 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Anabilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. Kimya sektöründe çalışmaya devam etmekte olup sürdürülebilir bir dünyanın hayali ile yaşarken, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir