Tehlikeli bir durumla karşılaştığınızda içgüdüsel olarak genellikle yapacağınız ilk şey çevrenizden yardım istemek amacıyla bağırmak olur. Geliştirilmekte olan drone, insanın bu içgüdüsel yardım arayışından arama kurtarma operasyonlarında kişinin yerini tespit etmek için faydalanıyor. Kısacası bu yeni teknoloji drone, tehlike anında insan çığlığını duyabiliyor.

İnsan seslerini tespit edebilen drone

Drone’lar ve genel olarak robotlar, bir felaket durumunda en ideal yardımcılarımız olabilir. Örneğin, çökmüş bir binanın enkazına bir insan göndermek kurtarma ekibini riske atabilir. Ancak bir drone arazi üzerinde uçarak hem daha geniş bir alanı tarayabilir hem de eğer uygun sensörlere sahipse enkaz altındaki birini hızlıca bulabilir.

“Drone’lar, kurtarıcılardan veya eğitimli köpeklerden daha kısa sürede daha geniş bir alanı tarayabiliyor. Eğer çökmüş bir bina varsa drone, kurtarıcıları uyarabilir ve yardımcı olabilir.” – Baş Mühendis, Macarena Varela

Yeni Teknoloji Drone Nasıl Çalışıyor?

Herhangi bir felakette hayatta kalanların yerini belirlemek için drone üzerinde sesleri algılayabilen uygun sensörler bulunuyor. Bu sensörlerin enkaz altında kalan insanların çığlıklarını tanımlaması ve izole etmesi gerekiyor. Ekip bunun için bir mikrofon dizisi oluşturarak onu drone’a bağlıyor. Buna diğer küçük mikrofonlardan daha büyük frekansları alabilen başka bir mikrofon ekleniyor. Drone’da, uçarken çıkardığı ses gibi diğer sesleri filtreleyen bir program da bulunuyor. Ek olarak drone, mikrofon dizisinden gelen değerleri yapay zekâ yoluyla birleştirerek çığlıkların yönünü belirliyor ve yakalanan sesi konum verisine dönüştürüyor.

Drone, açık bir arazide denendiğinde sesi duyduktan birkaç saniye sonra kişinin konumunu tahmin edebiliyor. Ancak, drone’un kurtarma görevlerinde kullanıma uygun olup olmadığının test edilmesi için akustik olarak daha kötü ortamlarda denenmesi gerekiyor.

Drone’un kullanıma geçmesi ile gelecekte meydana gelebilecek felaketlerde kurtarılması gereken kişilerin yeri belirlenerek yardım ulaştırılması kolaylaşabilir. Böylelikle arama kurtarma operasyonlarında kurtarma ekiplerinin zarar görmesi engellenebilir ve mağdur kişiye daha kısa bir zamanda yardım ulaştırılır. Fakat çoğu yeni teknoloji gibi insan sesini tespit edebilen drone’lar da bazı endişeleri beraberinde getiriyor. İnsanları çıkardıkları seslerden bulabilen bu drone, çok kolay bir şekilde askeri müşterilerin kullanımına sunularak insanlara zarar verebilecek bir icata dönüşme potansiyelini barındırıyor.

Kaynak: Popular Science

Share:

administrator

Robert Kolej'de 10. sınıf öğrencisi olan Defne; müziğe, kodlamaya ve yazarlığa ilgi duymasının yanı sıra gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışmayı seviyor. Yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye olan merakı nedeniyle teknolojinin geleceğini araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir