Yeni Zelanda’da teknoloji işletmelerini destekleyen devlet kurumu Callaghan Innovation, insan saçından daha küçük yapıların üretilmesini sağlayan yüksek çözünürlüklü, mikro ölçekli ürünlerin hızlı prototiplemesi için yeni bir 3B baskı teknolojisi olan Lamine Reçine Baskı (LRP)‘nın patentini aldı.

[tooltip tip=”5 μm kadar küçük, yoğun ve ayrıntılı nesneler üretebilen teknoloji”]LRP[/tooltip] aşırı termal ve kimyasal dirence sahip kağıt, kumaş gibi hem tek hem de çok katmanlı yapıları imal etmek için kullanılıyor. LRP, mikrometre ölçekli yapılar üzerinde çalışan bir üretim tekniği olan, mikrofabrikasyon sistemiyle geliştirilmiş. Mikrofabrikasyon ile çok küçük yüksek değerli cihazların üretimi Yeni Zelanda için yeni bir ihracat endüstrisi ancak bu minyatür yapıların yapımı oldukça yavaş ve pahalı. Küçültülmüş yapılar için artan talep karşılanıyor ve bununla birlikte bu yapılar daha az maliyetle üretiliyor.

3B Baskılı Mikro Yapılar

LPR mikro ölçekli yapılar hızlı, verimli, uygun ve ucuz maliyetli bir şekilde üretilerek büyüyen bir pazar halini alıyor. Böylelikle de minyatürleştirmenin gelişmesi yatırımcıların ve son kullanıcıların ilgisini çekiyor. Callaghan Innovation LRP teknolojisini, araştırmacılar, geliştiriciler ve üreticiler için elektronik, giyilebilir cihazlar, sensörler ve IoT cihazları gibi uygulamalar adına geniş bir yelpazede 3B baskı yapıları oluşturmak için dünya çapında ticarileştirmeye çalışıyor.

Kaynak: 3dprintingindustry

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir