Biyolojik anlamda beynimizden sonra gelen bağırsaklarımızı rahat ettirme adına 146 yıllık tesisat firması Kohler, Las Vegas’taki CES 2019‘da dahili ses sistemi, ruh haline göre değişkenlik gösteren LED aydınlatmaları ve Amazon Alexa sesli komut sistemi olan akıllı klozet modelini piyasaya sürdü. Alaturkanın mı yoksa alafranganın mı iyi olduğunu tartıştığımız gündelik hayatımıza böylelikle üçüncü bir spekülasyon girdi.

Numi 2.0 adlı ‘akıllı tuvalet’ ısıtmalı koltuk, kurutucu, ılık su ile temizleme, otomatik kapak açma/kapama ve yıkama özelliklerine sahip. Aynı zamanda ihtiyacını giderirken müzik dinlemeden duramayanlar Bluetooth veya Alexa ses kontrollerini kullanarak lükslerinden ödün vermemiş oluyorlar. Müzik dinlemekle kalmayıp ister gündem haberlerini dinleyebiliyor, isterlerse de sohbetlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu eylemleri gerçekleştirirken kötü havadan rahatsız olmama adına, kullanılan klozetler havayı kontrol edebiliyor.

Tuvalette işinizi görürken internetten kedinize bir şeyler satın akmak isterseniz, bu klozetler ile tuvalette otururken -örneğin daha fazla tuvalet kağıdı- sipariş etmeniz mümkün. Sesli komut sistemi kullanılarak istenilen ruh haline göre müzik ve oturma bölümünün sıcaklığı ayarlanabilirken tuvaleti yıkamak ve diğer tuvalet fonksiyonlarını yerine getirmek için de Alexa ile konuşmanız yeterli olacak. Bu cihazda bulunan sensörler sayesinde sifon otomatik olarak çekiliyor. Üründe ılık su, hava kurutma, koku giderici bulunuyor. Ayrıca sifonu çektiğinizde gelen suya elektrik verilerek tuvaletin temiz kalması sağlanıyor ki bu teknolojinin özünde hâlâ boru hattı kullanılıyor.

Tuvaletteki hareket sensörleri kapağı, dokunmanıza gerek kalmadan, otomatik olarak kaldırıp indirebiliyor. İsrafı azaltmak için sensörler, tuvaleti 45 saniyeden daha az bir süredir kullandığınızı tespit ederse de daha az su kullanıyor. Manuel bir yardıma ihtiyaç duymanız durumunda ayrıca bir de düğme var. Tuvaletin önündeki küçük bir havalandırma ayaklarınızı sıcak tutmak için bir miktar sıcak hava göndermeyi de ihmal etmiyor. Klozet 2019 sonunda satın alınabilecek ve satışı 7,000 dolardan başlayacak. Bu tuvaleti satın almayı düşünenler, kanalizasyondan 7,000 dolar akıtmayı kabul etmiş olacaklar.

Numi 2.0

Akıllı klozet, Kohler firması için ilk banyo işi değil. Geçen sene yapılan CES 2018 fuarında firma akıllı duş, akıllı ayna ve akıllı küvetleri tanıtmıştı. Akıllı klozet CES 2019’da İnovasyon Ödülü’ne aday olurken şirket klozetin şekli için “bir nehirde zamanla aşınan çakıl taşının ovalliğinden” esinlendiklerini söylüyor.

Artık her şeyin akıllı olduğu bir döneme girdik. Telefondan buzdolabına kadar derken şimdi de karşımıza akıllı tuvaletler çıkmaya başladı. Kohler’in “sürükleyici” bir deneyim olarak adlandırdığı Numi’nin yapılan basın toplantısında “bu tuvaleti kullanacakların inanılmaz bir deneyim yaşayacaklarını” garanti etmesi ayrıca endişeli gönüllerimize su serpmiş oldu.

Kaynak: Tom’s Guide

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.