Yapay zekânın gelişimi ile birlikte akıllı ev asistanlarının yaşlılar, yorgun insanlar ve özellikle Alzheimer hastaları için kritik rol oynayabileceğinden daha önce de bahsetmiştik. Evin dinamiklerini sürekli olarak takip edip aile bireylerine yardımcı olmaya çalışan bir ‘makine’ hayat kurtarıcı olabiliyor. İngiltere’nin [tooltip tip=”İngiltere’nin SGK’sı diyebiliriz”]sağlık servisi[/tooltip] NHS (National Health Service) ile Amazon arasında yapılan iş birliğine göre Amazon’un akıllı ev asistanı Alexa, kullanıcılara sağlık sorunları konusunda da yardımcı olacak.

“Migrenim tuttu, ne yapmalıyım?”, “Su çiçeğinin semptomları nelerdir?” gibi soruları anlık olarak NHS’nin sitesinden çektiği veriler ile cevaplayacak olan Alexa’nın yaşlı ve görme engelli hastaların sorunlarını en aza indirmesi planlanıyor. “Her hastanın kendi sağlığını kontrol etmesini sağlamak istiyoruz.” diye konuşan Matt Hancock, NHS’nin teknolojiyi kucaklaması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, yapay zekânın ve akıllı ev asistanlarının evham yaratan diğer yüzü kişisel gizlilik konusu da gündeme gelmiş oldu. Geçtiğimiz aylarda Amazon tarafından yanlış kişiye gönderilen ses kayıtları bu tarz korkuları harlamışken böyle bir uygulamanın gizlilik konusunda sorunlar yaratıp yaratmayacağı da merak konusu. Amazon yetkilisi, tüm ses kayıtlarının şifrelenmiş (encrypted) şekilde saklandığını, kullanıcıların kayıtlara erişimi olduğunu ve isterlerse silebileceklerini hatırlattı. The Times’a konuşan yetkili, herhangi bir 3. Parti uygulama ile veri paylaşılmadığını ve kullanıcıların bir profilinin de oluşturulmayacağını vurguladı.

Ancak Big Brother Watch isimli sivil toplum örgütü için bu demeç pek de yeterli gelmiş gibi durmuyor. Örgüt yetkililerinden Silkie Carlo, “Daha önemli hizmetler yerine bu korkunç plana harcanan herhangi bir kamu parası büyük bir israf olacaktır. Güven ve mahremiyet ortadan kalktığında sağlık hizmeti erişilemez duruma gelir ve bu korkunç planın yapacağı şey de tam olarak bu. Bu, gerçekleşmeyi bekleyen koca bir veri koruma felaketi.”

NHS’ye bağlı olarak kurulan ve sağlık sektöründe teknolojinin (özellikle yapay zekâ) kullanılmasına odaklanan NHSX’in yakın gelecekte getireceği yenilikler merakla bekleniyor. Yapay zekâ, blockchain ve 3B yazıcı gibi teknolojilerin sağlık sektöründe devrim yaratabilecek potansiyele sahip olduklarını unutmamak gerekiyor.

Kaynak: BBC

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir