Son aylarda ortaya çıkan kişisel gizlilik ihlali skandallarının başrolünü oynayan Facebook yine ‘yakalandı’.

Six4Three isimli bir Amerikan şirketinin açtığı dava sonrasında İngiliz parlamentosu tarafından incelenen Facebook’un, izinsiz şekilde ulaştığı ve paylaştığı birçok kişisel bilgi açığa çıktı. Yayınlanan 250 sayfalık rapora göre Facebook izinsiz şekilde kullanıcılarının arama kayıtlarına ulaşabiliyor ve böylece en basit örnek olarak ‘tanıyor olabileceğiniz kişiler’ listesini karşımıza getirebiliyordu.

Raporda karşımıza çıkan bazı dikkat çekici detaylar şöyle:

  • Facebook oldukça agresif bir şekilde haksız rekabete başvurdu. Twitter, Vine’ı satın aldığında Mark Zuckerberg’in onayıyla Facebook, Vine’ın kullandığı API’yı engelledi.
  • Arkadaşların verisi de Facebook için oldukça değerliydi. Facebook’ta 3. Parti olarak yer alan uygulamalardaki veriler de Facebook’un gelir kaynağı haline gelmişti.
  • Mark Zuckerberg 3. Parti uygulamalar ile Facebook arasında ciddi bir alışveriş olmasını istiyordu. “Sen bizimle kullanıcılarının verisini paylaş, biz seninle bizim kullanıcıların verilerini paylaşalım” stratejisi izlendi.
  • 2014/2015’te Facebook’un sözleşmesinde değişiklik olmasına rağmen beyaz listeye alınan bazı şirketler ile veri alışveriş ortaklığı illegal yollarla devam etti. Bu şirketlerden bilinen bazıları Badoo, Airbnb, Netflix, Lyft gibi dev şirketler.
  • Facebook, kullanıcılarından herhangi bir izin almadan veya haberdar etmeden arama kayıtlarına erişmenin bir yolunu buldu. Bu veriler “tanıyor olabileceğiniz kişiler” ve daha özelleştirilmiş bir ana sayfa akışı için kullanıldı.
  • 2013’te satın aldığı Onavo isimli bir analiz şirketini, kullanıcıların uygulama kullanım sıklığı gibi istatistikleri çıkarmak için tamamen izinsiz şekilde kullandı. Bu bilgiler sayesinde satın alınması gereken şirketler konusundaki stratejiler belirlendi.

Yayınlanan raporda şirketler arasındaki e-postalar da kanıt olarak sunuldu.

Geçtiğimiz günlerde de Norveç Tüketici Heyeti tarafından oluşturulan Google raporu bilişim dünyasında büyük bir yankı uyandırmıştı. Hayatımızın merkezi haline gelmiş bu şirketlere güvenmenin bu kadar imkansız hale gelmesi yakın gelecekte paranoya halinde yaşayacağımızın habercisi olabilir. Zira DNA bilgilerimizin internet ortamlarında gezindiği, parmak izi ve göz izi gibi kişisel kilit açıcıların şirketlerin veritabanına kaydedildiği bir gelecekte, şirketlere veya teknolojilere tam güvenmememiz halinde yaşam bizim için biraz acı verici hale gelebilir.

Kaynak ve ileri okuma: BusinessInsider – TechnologyReview

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir