Yapay zekâ ile ilgili yenilikler durmak bilmiyor. Biz henüz yapay zekânın hazırladığı Nirvana’nın en yeni şarkısı Drowned in The Sun’ı dinlemeye doyamamışken yine yapay zekâ yine “Dünya’da bir ilk” başlıklarını yan yana gördüğümüz bir haber okuduk: Yapay zekâ destekli ilk akıllı gemi insan müdahalesi olmadan ilk yolcuğunu yapmaya hazırlanıyor.

Mayflower 400

Mayflower 400 yapay zekâ desteğiyle kendi kararlarını alabilen ve tam otonomi içinde seyredebilen 15 metre uzunluğunda, 9 ton ağırlığındaki bir [tooltip tip=” iki küçük avara gövdesini içeren çok gövdeli bir tekne”]trimaran [/tooltip]. Geminin otomasyon yazılımı [tooltip tip=”doğal dilde sorulan sorulara cevap vermek için tasarlanan bir yapay zekâ programı”]Watson [/tooltip] teknolojisine sahip yerleşik bir yapay zekâ kaptanına bağlı olarak çalışıyor. Ayrıca tüm gemi güneş enerjisi ile destekleniyor. İlk uzun yolculuğuna çıkmaya hazırlanın akıllı gemi 5 Mayıs’ta İngiltere’nin Plymouth limanından ayrılıp Amerika’ya yol alacak. Üç hafta sürmesi planlanan büyük yolculuk dünyanın yapay zekâ destekli ilk akıllı gemisinin Atlantik Okyanusu’nu tek başına geçmesi anlamına geliyor.

Bu tarihi yolculuğun aktivist bir amacı olması herkesi heyecanlandıran başka bir detay. Geminin okyanustaki plastiğin varlığını ve deniz memelilerini analiz ederek çevreyi inceleyeceği söylendi; okyanuslardaki kirliliğe bilimsel kanıt toplanarak dikkat çekilmesi hedefleniyor. Mayflower sisteminde bulunan toplayıcılarla sudan numuneler toplayacak ve balina sayısı gibi verileri kaydedecek.

Mayflower 400
Mayflower 400 otonom trimaran

Okyanusların “iklimimizi düzenleyen gezegendeki en önemli güç olduğunu” vurgulayan ProMare derneğinin kurucusu ve projenin mimarı olan Brett Phaneuf insansız gemilerin bu konuda çok faydalı olabileceğini belirtiyor:

“Okyanusların %80’inden fazlası, büyüklüğü ve içerdiği tehlikeler nedeniyle hâlâ keşfedilmemiş durumda.”

Aslında ilk kez 2017 yılında kamuoyuyla paylaşılan Mayflower’ın bu yolculuğunun daha erken olacağı düşünülüyordu. Ancak pandemi şartları takvimin ertelenmesine sebep oldu.

Geçen hafta sizlerle başka bir geminin haberini paylaşmıştık. Nuh’un Gemisi olarak nitelendirilen Earth 300’ün iklim kriziyle savaşacağı açıklanmıştı. Yıllardır takip ettiğimiz otonom araç sektöründe gidişat durağanlaşmışken gemicilik birden popüler oldu; otonom gemi haberi ise gündeme bomba gibi düştü. Belki de kurtuluşumuz denizlerde, gemiler tarafından sağlanacak; kim bilir? O zaman, tam gaz ileri!

Kaynak: Bangkokpost.com

Share:

administrator

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan İpek, organizasyonların çalışma yapılarını inceleyen projeler içinde yer almayı seviyor. Ayrıca yeni tarifler denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif alıyor. Paylaşmak demişken, Gelecek Burada'da hem kendisi öğreniyor hem de öğrendiklerini ve düşündüklerini çoğaltmak için yazıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir