Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Draper araştırmacıları, kanser tedavilerini simüle ederek mikro ve nano hacimlere sahip sıvıları, mikrometrelik kanallarda dolaştırmayı sağlayan cihaz ile üç boyutlu baskı yaptı. Bu, klinisyenlerin ilaç uygulamasından önce hastaların farklı tedavilere nasıl tepki vereceğini daha iyi inceleyebileceği anlamına geliyor.

Doktor, kanser hastası olan bir birey için biraz doku alıp cihazla tümörü canlı tutabilir, birden fazla test yapabilir ve hastada işe yarayan en iyi tedaviyi bulabilir. Cihaz, yüzeyden yükselen üç silindirik baca ve bir çip ile yaklaşık bir saat içerisinde baskı yapabiliyor. Silindirik bacalar, sıvıların girişinde ve boşaltılmasında görev almakla birlikte istenmeyen hava kabarcıklarını da önlüyor. Klinisyenler, dokunun ilaçlara karşı tepkisini görmek için çeşitli görüntüleme tekniklerini kullanabiliyor.

Üç boyutlu baskı yapan cihazın kolay ve ucuz bir şekilde üretilebilmesinden dolayı araştırmacılar, en kısa sürede klinik ortamlarda uygulanmaya başlamasını bekliyor. Cihazın kullanılmasıyla birlikte doktorlar, tek bir hasta için aynı anda tümör parçaları ve farklı ilaçlar arasındaki etkileşimlerin modellenmesini mümkün kılabilen çeşitli tümör örneklerini destekleyebilecek sayısız cihaz yazdırabilir.

Geliştirilen cihazın 3B şeması

Bu cihaz, immünoterapiyi test etmek için de umut veren bir uygulama. İmmünoterapi bazı ilaçlarla hastanın kanserle savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini iyileştiren yeni bir tedavi yöntemi. İmmünoterapi tedavileri, kanser hücrelerinin yüzeyinde bulunan moleküler tümör işaretleyicileri hedeflemek için özel olarak geliştirilmiş. Tedavinin sağlıklı doku üzerinde olumsuz etkileri sınırlanırken, kanser üzerinde bir saldırı yapmasına yardımcı olur. Ayrıca kanser hastalarında kimin hangi tedaviye cevap vereceğini tahmin etmek zor olduğundan cihazın kişinin gerçek dokusunu kullanması, immünoterapi için mükemmel bir uyum sağlıyor.

Araştırmacılar yaptıkları bu çalışma ile bir tümör parçasını canlı tutabileceklerini ve doku canlılığını koruyabildiklerini gösterdiler. Araştırmacıların şimdiki hedefi ise tümör parçalarının gerçek tedavilere nasıl tepki verdiğini test etmek.

Kaynak: endustri40.com

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir