Yaşam alanları inşa ederken çevreye zararı azaltacak şekilde, sürdürülebilir ve çevre bilincine sahip yüksek binaların artışını yadsıyamayız. Dünya çapında iklime duyarlı ilk yüksek katlı cazibe merkezi: Spiral Tower projesi bu kaygılarla gerçekleştirildi.

Spiral Tower
Spiral Tower

Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı London Eye’ın geliştirilmesinde de rol almış uzmanlar ve yüksek teknoloji şirketlerinden oluşan Hollanda merkezli bir konsorsiyum (KCI, Bosch Rexroth, HILLEBRANDveNorthernLight) benzersiz bir cazibe merkezi amaçlıyor. Entegre güneş panelleri, dikey bahçeler ve kentsel bir yel değirmeni ile taçlandırılmış, dünyanın ilk iklime duyarlı yüksek katlı cazibe merkezi olan Spiral Tower, mimari açıdan göz alıyor.

Proje, geleneksel gözlem çarkını yenilikçi, sürdürülebilir enerji ve alan açısından verimli bir cazibe merkezine dönüştürme çabalarının sonucunu yansıtıyor. Konsorsiyumun üst düzey mühendislik, elektrikli hareket teknolojisi, çelik yapı ve deneyim tasarımı alanlarındaki uzmanlığı, bu yapıyı benzersiz bir proje haline getiriyor. 60 ila 150 metre yükseklikte duran Spiral Tower’ın çelik merkezi direği, 4 ila 16 kabin tutabiliyor. Her kabineye en fazla 12 kişi binebiliyor ve insanların tepeye çıkıp tekrar aşağıya dönmesi 3 ila 10 dakika sürüyor.

“Yenilikçi yapı, otonom elektrik kabinlerinin aşağıya inerken elektrikli bir araba gibi enerjiyi yeniden üretmesini sağlıyor, kule sihirli bir şekilde dönüyor.” Peter Doesburg, Bosch Rexroth’un Satış Müdürü

Sayılarla Spiral Tower
Sayılarla Spiral Tower

“Kabin pencereleri, görülmesi gereken şehir noktaları, tarihi olaylar, yeni kentsel gelişmeler ve sürdürülebilir girişimler hakkında artırılmış gerçeklik bilgileri sunuyor.”  Peter Slavenburg, Konseptin arkasındaki tasarım şirketi NorthernLight’ın yöneticisi

Kule operasyonu, enerji kullanımını ile bakımını azaltan ve verimliliği en üst düzeye çıkaran akıllı bir kontrol sistemi tarafından yürütülüyor. Dairesel malzemeler kullanılarak hafif bir çelik yapıdan üretilen Spiral Tower geleneksel yüksek katlı cazibe merkezleriyle karşılaştırıldığında, son derece az fiziksel ayak izine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

London eye
Birleşik Krallık’ın en popüler turistik mekanı London Eye

Tasarım ekibi, London Eye’dan ilham aldıklarını, daha küçük bir fiziksel ayak izine ve kendi sürdürülebilir gücünü üretme yeteneğine sahip olacak şekilde bu fikri yeniden tasarladıklarını söylüyor. Konsorsiyum, bu çekiciliğe ilgi gösteren dünya çapında birkaç şehir ve fuarla görüşüyor. Spiral Tower’ın ilk olarak hangi lokasyonda başlatılacağı merak ediliyor.

Kaynak: NorthernLight, Dezeen

Share:

administrator

1994'de Kocaeli'nde doğdu. 2019 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Anabilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. Kimya sektöründe çalışmaya devam etmekte olup sürdürülebilir bir dünyanın hayali ile yaşarken, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir