Uluslararası Uyum Komisyonu (GCA) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için hazırlık yapmak, ilk yatırımı on katına kadar geri ödeyebilir ve 2030 yılına kadar trilyonlarca dolar tasarruf sağlayabilir.

Raporda iklim riskleriyle ilgili maliyet ve kayıplardan kaçınılması için somut örnekler veriliyor. Örneğin, gelen bir fırtına veya sıcak hava dalgası için 24 saatlik bir uyarı sistemi ortaya çıkan hasarı %30 azaltabilir. Gelişmekte olan ülkelerde uyarı sistemlerine 800 milyon dolar yatırım yapmak yıllık 16 milyar dolara kadar olan kayıpları önleyebilir.

Gelişmekte olan ülkeler, Paris Anlaşması’na olan taahhütlerinde geçen yıl yayınlanan BM Çevre Programı raporuna göre 2020 ve 2030 arasındaki uyum için yıllık 50 milyar dolara ihtiyaç duyacaklarını söyledi. Ancak uyum projelerini finanse etmek için akan para büyük ölçüde yetersiz kalırken, adaptasyon yatırımının geri ödemesi çok büyük oluyor.

Rapor, iklim adaptasyonuna yatırım yapılan her 1 dolar için yatırımcıların 2 ile 10 dolar arasında net ekonomik fayda görebildiğini iddia ediyor. 2030 yılına kadar dünya genelinde 1.8 trilyon dolarlık maliyetle beş farklı alana yatırım yapılması, geri ödemelerde 7.1 trilyon dolara ulaşabilir. Dünya Bankası tarafından yapılan araştırmalar adaptasyon olmadan eşitsizlik açığının genişleyeceğini ve iklim değişikliği etkilerinin 2030 yılına kadar 100 milyondan fazla insanı yoksulluk sınırının altına çekebileceğini gösteriyor.

Yatırımların önemli ekonomik faydaları tetikleyebileceği beş sektör; erken uyarı sistemleri, esnek altyapı, tarım, korunması ve suya dayanıklılık olarak karşımıza çıkıyor. Tarım uygulamalarını iklim değişikliğine adapte etmemek, küresel tarımdaki büyümenin 2050 yılına kadar %30 oranında azalmasına,  en fazla küçük çiftçileri etkilemesine ve büyüyen küresel nüfusu beslemek için artan baskılar yaratmasına neden olabilir. Daha verimli su tahsisinin de ekonomik büyüme için hayati öneme sahip olması bekleniyor. Hindistan, Çin ve Orta Asya’nın ekonomik büyümesi, bu önlemler alınmadan %7 ila 12 daha düşük olabilir. 

Doğru yapıldığında adaptasyon, en savunmasız insanlara en fazla faydayı sağlayacak. Bu nedenle hükûmet, iş dünyası ve sivil toplum arasında güçlü ortaklıklar yapılmalı.

Kaynak: climatechangenews

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.