Araba alım-satım süreçleri oldukça zahmetli olabiliyor. Araba ilanlarının güvenilirliği, aracın mazisi ve konforu ne yazık ki tam olarak bilinemiyor. İlandan aracı seçme, satıcıyla iletişim ve sonrasında aracı teslim alma süreci hem çok vakit alıyor hem de kötü sürprizler ortaya çıkabiliyor. Tam olarak bu sorunları ele alıp, yenilikçi çözümler üreten Cazoo isimli bir girişim var.

İkinci el araba alışverişini güvenilir ve pratik bir hale getiren uygulama, kullanıcının aracın her detayına ulaşabilmesini sağlıyor. Her segmente hitap eden farklı marka ve modellerde araçlar bulunan platformda, alıcı aracın mekanik detaylarını inceleyebiliyor ve 360 derece görüntüsüne ulaşabiliyor. Cazoo, sitelerinde yer alan her aracın satış aşamasına gelene kadar 150 farklı kontrol noktasından geçtiğini, gerekli tüm kontrol ve bakımlarının tamamlandığının garantisini veriyor. Ayrıca aracı teslim almak için kilometrelerce yol kat etmeniz gerekmiyor, haftanın 7 günü ücretsiz eve teslim hizmeti sunuyorlar. Teslimat görevlisi ile kendinize uygun günü seçip anlaştığınızda, siparişinizden sonraki 72 saat içerisinde aracınız evinize teslim ediliyor ve gelen görevli aracın tüm özellikleri hakkında sizi bilgilendiriyor.

Tüm bunların yanında, belki de Cazoo’yu farklı kılan en önemli özellik, 7 gün içerisinde iade hakkınızın olması. Aracın tüm özelliklerini deneme, sürüş testi yapma fırsatı buluyorsunuz ve eğer memnun kalmazsanız iade talep edebiliyorsunuz. Bunu rahatlıkla yapabilmeniz için de, araç size dizel veya benzinli ise 25 litre yakıt ile, elektrikli ise %75 dolu batarya ile teslim ediliyor. Ancak bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi adına, satın aldığınız ilk 7 gün boyunca 250 mil yani 400 km’den fazla sürüş yapılması durumunda ekstra her mil (1,6 km) için  1£ ek ödeme talep ediliyor.

İngiltere çıkışlı bir uygulama olan Cazoo, teslimatlarını yalnızca İngiltere içerisinde yapıyor, ancak ikinci el araba piyasasının bu kadar hareketli olduğu ülkemizde de yeni bir soluk getirecek bu tür bir girişimin yakın zamanda ortaya çıkmasını bekleyebiliriz.

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir