Teknolojik gelişmelerin dönüştürdüğü sektörlerdeki lider firmalar, konumlarını koruma adına yeni atılımlarda bulunuyor. 50’li yıllara göre 3 kat daha fazla depolama alanına sahip olsak da şu anda sahip olduğumuz 670 bin kilometre karelik depolama alanları bile hâlâ yeterli olarak görülmüyor. Bu da şirketleri farklı konseptler denemeye teşvik ediyor.

İsveç perakendecisi IKEA bu yıl New York ve Paris gibi seçtiği bölgelerde daha küçük mağazalar açıyor. Yeni yaklaşımını alışılmadık bir hareketle tanıtan şirket için dev mavi binalar yerine şehir merkezleri için özel olarak tasarlanmış yeni IKEA mağazası bir ilk.

Yeni perakende stratejisinin başladığını duyurmak için şirket yakındaki metro istasyonunu sandalyelerden perdelere, mutfak teçhizatına ve hatta peluş oyuncaklara kadar binlerce teçhizat kullanarak tipik bir IKEA tasarım pazarına dönüştürdü. Böylece gün içerisinde sırf oradan geçmekte olan bir kişi bile şirketin bu yeni, küçük ama akılda kalıcı konseptini deneyimlemiş oluyor. Konseptin mesajı ise oldukça açık: IKEA ürünleri metro gibi bir alanı bile rahat ve kullanışlı hale getirebilir.

 

https://twitter.com/LisaStock_/status/1125285807114346496

İstasyondaki mağaza tipik bir IKEA mağazasının ortalama büyüklüğünün dörtte biri kadar. IKEA’nın showroom gibi daha küçük yerlere odaklanması kentsel perakende satışına yönelik yeni yaklaşımının bir parçası. Alıcılar, ürünlere bakmak için ziyaret edebiliyor ve ardından evlerine teslim edilecek bir sipariş verebiliyor.

IKEA’nın bu şehir merkezi sürümü, şirketin hem çevrimiçi hem de fiziksel mağazalardaki insanların alışveriş yapma biçimlerine uyum sağlama stratejisinin bir parçası. Aynı zamanda aracı olmayan bir şehir izleyicisine çevrimiçi sipariş kolaylığı ile hitap ediyor. Böyle bir sistem e-ticaretin büyümesiyle birlikte kişilerin yaptıkları alışverişi kesintisiz yapmaları için başka birçok fiziksel temas noktasına izin veriyor. Bu fiziki perakende ve e-ticaret karışımı, yeni başlayan deneysel perakende mağazalarının güvenlik önlemleri için ne gibi çalışmaların yapıldığı belirtilmemiş. Bu anlamda IKEA, günümüzde doğrudan tüketiciye yönelik perakende şirketlerinin ayak izlerini takip ediyor.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/gelecek-yasam-laboratuvarinda-dogan-otonom-ikea-araci/”]Gelecek Yaşam Laboratuvarı’nda Doğan Otonom IKEA Aracı[/button]

Kaynak: fastcompany

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir