Bir yandan çağı temsil ederek, hem yenilikçi insanlara hem de gelenekçi insanlara hizmet verirken diğer yandan geleceği kovalamaya devam eden İskandinav ev dekorasyonu devi IKEA, İsveç’te bulunan Lund Üniversitesi ve NASA’nın “Mars’ta 3 yıl yaşamak için ne gerekiyor” çalışmalarına ortak oluyor.

Tasarımcı mühendislerinin 3 gün boyunca Utah’da bulunan Mars Desert Research Station‘da bulunan simülasyonda kalması ve oradaki tecrübeler sonunda Mars temalı ürünler üretmesi temeline dayanan bir proje ile karşımıza çıkan mobilya şirketi, ilerleyen zamanlarda kızıl gezegende, evimizdeymiş gibi hissedip hissedemeyeceğimizi araştırıp, elde edeceği sonuçlar doğrultusunda evimizdeymiş gibi hissetmemiz için mevcut evlerimize Mars temalı ürünler geliştirip bu kültürü oluşturmak üzerine çalışacak.

“Bu çılgın ve eğlenceli bir deneyim. Astronotların 3 yıl boyunca ne yaptığını anlamak için 3 günlüğüne temel olarak tamamiyle izole edildik. Neredeyse kamp yaparken hissedilen sefalet gibi ama inanılmaz yaratıcı insanlarla oturup zaman geçirebilmek harika. Kendi içinde bir lüks”

3 gün boyunca tamamen Mars’taymış gibi izole şekilde yaşayan ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını bile o şartlarda gideren araştırmacılar; yeni keşfedilen yaşam alanlarını, yaşadığımız mega şehirlerdeki küçük yaşam alanlarımızın doğurduğu sıkışıklık, hava kirliliği ve su kirliliği gibi etmenleri baz alarak değerlendirmişler. Araştırmada edinilen bilgileri ve tecrübeleri ürünlerle insanların kullanımına ve deneyimine sunmak istiyorlar.

Haziran ayında gerçekleştirilen yıllık Democratic Design Days etkinliğinde duyurulan projenin meyvelerini 2019 yılında vermesi bekleniyor.

“Bence bu koleksiyonun özü, dünyada sahip olduğumuz şeyleri takdir etmek olacak: insanlar, bitkiler temiz su ve hava. Ancak aynı zamanda çeşitlilik ve aidiyet duygusu – günlük olarak kabul ettiğimiz şeyler. Bu yolculuktan sonra, eve kendi yatağıma gelmek büyük ihtimalle harika olacak”

Mars’ta ne zaman yaşamaya başlayacağız tam bilemiyoruz ancak gerek IKEA’nın bu projesi, VR gibi teknolojiler sayesinde yakın gelecekte Mars ortamındaki yaşam hakkında fikir edinebileceğimizin işaretini veriyor.

Ayrıca IKEA yine aynı etkinlikte yeni işbirliklerini de duyurdu. Bunlardan birisi de evde kokuyu yönetmek üzerine kurgulanmış bir proje. Buradan etkinliğin bir özetine göz atabilirsiniz.

“İnsanların evleri hakkında konuştukları her şey hatıralar hakkında. Bu da bizim için mantıklı geldi”

 

Mühendislerin 3 gün boyunca kalacağı Mars simülasyon merkezini sağlayan Mars Society’nin sitesine bir göz atmak isterseniz böyle buyrunuz

 

Kaynaklar ve ileri okuma: Popular Science | Wired

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.