Dünyanın en kirli on kentinden dokuzu Kuzey Hindistan’da bulunuyor. Hindistan’ın büyük şehirleri üzerindeki kirliliğin bir kısmı hasattan sonra saman yakan çiftçilerden geliyor. Büyük duman bulutları kentin üzerine yerleşerek dışarıda nefes almayı tehlikeli hâle getiriyor ve öyle ki bu duman bazen trafik kazalarına neden olabilecek boyutlara geliyor.

Buğday ekecek çiftçiler tarlalarını hızlı bir şekilde hazırlamak için ateş yakmayı tek seçenek olarak görüyor. IKEA şimdi onlara bir tane daha seçenek sunarak pirinç hasatlarının kullanılmayan kısımlarını, yeni ürünler için bir malzemeye dönüştürmek için kendilerine satabilme imkanı veriyor. Böylece pirinç samanı, çiftçiler için israf olmak yerine değerli bir kaynak haline gelecek. IKEA, kuzey Hindistan’daki hava kirliliğini önleme adına ekin yakma uygulamasına alternatif sunarak mobilyalarında çöp kullanmayı planlıyor. İlk ürünler, Ağustos ayında açılan Hindistan’daki ilk lokasyonu Haydarabad’daki IKEA’nın yeni mağazasında satılacak.

“Buradaki tarlaların yakıldığını gördük. Peki bunun yerine, bu yakmayı bir malzemeye dönüştürebilir ve bunun dışında iyi bir şey yaratabilirsek, küçük ölçekli çiftçiler için de iyi bir şeyler yapabiliriz.”

Bu girişim çiftçileri, üniversiteleri, kâr amacı gütmeyen kuruluşları, hükûmeti ve Birleşmiş Milletler’i içeriyor. Hindistan’ın samanlarına talip olan IKEA, tarımsal atık yakma uygulamasına uygulanabilir bir alternatif sunarak, küresel kirlilik ve atıklarla mücadelede yeni bir ekonomik değer yaratma potansiyelini cesurca  ortaya koyuyor.

Kaynak: thefuturescenter

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir