Dünya’nın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM, yapay zekâ destekli bir yazılım seti ‘Çevresel Zekâ Paketi’ni piyasaya sürdü. Şirket bu yazılım setiyle, değişen iklim koşulları nedeniyle müşterilerin operasyonlarını kesintiye uğratabilecek iklim risklerine hazırlanmaya yönelik çözüm sunuyor.

IBM’in faaliyet gösterdiği alanlar arasında bilgisayar ve donanım üretimi, yazılım, servis hizmetleri, sunucu servisleri ve AR-GE bulunuyor.

IBM yapay zekâ ile hava durumu, iklim riski analitiği ve karbon muhasebesi verilerini birleştiriyor. Bu sayede şirketlerin gezegen üzerindeki etkilerini değerlendirmelerine olanak tanıyor.

Şirketler, mevcut durumda iklim değişikliğinin getirdiği risklerle karşı karşıya kalıyor. Bu duruma bir de tüketicilerden çevresel liderler olarak performans gösterme beklentileri de ekleniyor. McKinsey iklim değişikliğinin, küresel tedarik zincirlerinde daha fazla aksama, üretimi kesintiye uğratma, maliyet ve fiyat artırma gibi sonuçları doğurabileceğini tahmin ediyor. Ekolojik markalaşma içeriğimizde bahsi geçen çevre dostu ürünlere yönelik artan tüketici talebi, yakın tarihte iki araştırmaya konu olmuş. Bu araştırmalara göre bilinçli tüketiciler çevre dostu ürünler arıyor ve bunun karşılığını ödemeye hazırlar.

Çevresel Zekâ Paketi Ne Vadediyor?

Çevresel Zekâ Paketi, IBM Research tarafından geliştirilen teknolojilerle birlikte şirketin mevcut hava durumu verilerini kullanıyor. API’ler, gösterge tabloları, haritalar ve uyarılar aracılığıyla platform hem akut zorlukları hem de uzun vadeli planlama ve stratejileri ele almayı amaçlayan öneriler geliştiriyor. Dahası platform ile iklim ve veri bilimciler çevresel veri kümelerini analiz edebiliyor. 

Bu analiz sayesinde gelecekteki orman yangını ve sel riskleri hakkında veri oluşturmak için yeni bir ‘iklim riski modelleme çerçevesi’ geliştirilebilir. Ek olarak karbon emisyonlarını tahmin etme ve azaltma fırsatlarını belirlemeye yardımcı olmak için tasarlanmış doğal dil işleme ve otomasyon teknolojilerinden de yararlanılabilir.

Orman yangınlarına farklı bir perspektif sunan ‘Yanlış Bilgi Yangınla Birlikte Yayılıyor’ adlı içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

İş dünyasının ve çevrenin geleceği birbirine örülmüş vaziyette

“Şirketler yalnızca aşırı hava koşullarının operasyonları üzerindeki etkileriyle başa çıkmakla kalmıyor aynı zamanda hissedarlar ve yöneticiler tarafından iş akışlarının gezegeni nasıl etkilediği konusunda giderek daha fazla sorumlu tutuluyor. IBM, işletmelere çevresel performans ve raporlamayı iyileştirmelerine yardımcı oluyor. Kaynak tüketimini azaltmak için daha verimli iş operasyonları oluşturmalarına ve iklim kesintileri karşısında dayanıklılık planlamasına kurgulamasını sağlıyor. Bu hizmeti sunabilmek yapay zekâ ve hibrit bulutun gücünü bir araya getiriyor.” IBM Yapay Zekâ Uygulamaları ve Blok Zinciri Genel Müdürü Kareem Yusuf

İklim Değişikliği için Yapay Zekâ

IBM’in öncelikli hedefi karbon emisyonunu azaltmak ve çevresel girişimleri ölçümlemek. Bu hedeflerin yanı sıra şiddetli hava koşullarını, orman yangınlarını, sel ve hava kalitesini izlemenin yolunu da Çevresel Zekâ Paketi ile sağlıyor. 

Nasıl mı? Örneğin perakendeciler, platformu hava koşullarına bağlı ciddi nakliye ve envanter kesintileri için kullanabilecek.

Araştırmalar, bazı makine öğrenimi biçimlerinin sera gazı emisyonu salınımına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu öne sürüyor. Teknoloji iklim değişikliğiyle mücadelede bir araç olarak kullanılırsa fayda sağlayabilir.

Kaynak: VentureBeat

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.