MIT Media Lab’de geliştirilen Hyperscore, çocukların ve yetişkinlerin yıllarca eğitim görmesine gerek kalmadan, orijinal müzik bestelemesine olanak tanıyan basit, sezgisel ve kullanımı eğlenceli yapay zekâ destekli bir besteleme yazılımı olarak dikkat çekiyor.

Hyperscore’un arayüzü

Hyperscore nasıl gelişti?

Hyperscore, birçoklarına göre Amerika’nın en iyi bestecileri arasında sayılan Tod Machover önderliğinde tasarlanmış. Proje kısa bir süre önceye kadar yalnızca Windows üzerinde çalışan ve halk tarafından kullanımı sınırlı bir yazılım olarak varlığını sürdüyordu. MIT’nin lisansı ile birlikte internet bağlantısı olan herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarda çalışan bir Web uygulaması olarak yeniden geliştirildi. Proje bu sayede çocukları ve yetişkinleri Hyperscore’un web tabanlı sürümünü kullanarak müzik besteleri aracılığıyla kendi seslerini bulmaları için güçlendirmeyi amaçlıyor.

Nasıl çalıştığına videodan göz atabilirsiniz.

Bu sonbaharda ABD, Kanada ve Almanya’da projeyi denemek amacıyla toplamda iki düzine sınıf seçilmiş. Seçilen sınıfa Web üzerinden Hiper Puan Beta testi adını verdikleri test yapılmış. Bu test aracılığıyla öğretmenler proje geliştiricilerine geri bildirimde bulunmuş. Öğrencilerin yaratıcı olduklarını, Hyperscore’u kullanma konusunda birbirlerine yardımcı oldukları ve ders saatinin bitmemesini dilemeleri gibi dönüşlerin yer alması projenin amacını pekiştiriyor.

Hyperscore atölyeleri sayesinde düzinelerce çocuk, Machover’ın Oyuncak Senfoni ve Şehir Senfoni projelerinde Hyperscore’u kullandı.

 “Oyuncak Senfoni’nin şimdiye kadar yaptığımız en önemli şeylerden biri olduğu konusunda tüm orkestra ve ben oy birliğiyle hemfikiriz.” Berlin Orkestra Şefi Kent Nagano

Projenin sahipleri, Hyperscore’un yazılımını geliştirmek ve sürdürülebilir kılmak maksadıyla kâr amacı gütmeyen bağış şirketi Kickstarter’da destek topluyor. 

Kaynak: kickstarter, musically

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.