Elon Musk’ın 2013 yılında 57 sayfalık bir makale ile insanlığa hediye ettiği ve farklı kurum, kuruluş ve insanların bu konu üzerine çalışmasını istediği Hyperloop projesi; bugün birçok inisiyatif tarafından geliştirilme aşamasında.

Bu şirketlerden birisi olan ve Orta Doğu’da çalışmalar yapan Hyperloop Transportation Technologies (HTT)’in CEO’su Dirk Ahlborn Business Insider’a röportaj verdi.

Futurism.com editörü oldukça eğlenceli ve geleceğe dair ilham veren bu röportajdan kayda değer noktaları takipçileri için derlemiş. Röportajın tamamını okumak buradaki alıntılara göre çok çok daha keyifli olacaktır. Ancak İngilizce konusunda sorun yaşayanlar veya okumak için yeterli motivasyona sahip olmayanlar için Futurism editörünün seçtiği noktaları, küçük eklemeler ile Türkçe’ye çevirmenin faydalı olacağını düşündük.

“[Toplu taşıma], zar zor para kazandırır ve korkunç bir yolcu deneyimi sunar, ve bu tüm dünyada böyle. Los Angeles, metroya binen her insandan 2.50 dolar kaybediyor”

 

“Sen buraya gelmek için uçakta 11 saat geçirdin ancak kimse seni eğlendirmek için bir şey yapmadı. Bir de business ve ekonomi diye sınıf ayrımı var. Masaj yaptırmak istiyorum, spor yapmak istiyorum, uyumak istiyorum ve isteklerime göre çevremi (aracın dizaynını) değiştirebilmek. Bu, sınıf-odaklı değil durum-odaklı kullanımdır.”

Dirk Ahlborn ayrıca 1 yıl boyunca dünyanın en büyük sigorta şirketi ile görüştüklerini ve bu 1 yıl sonunda bu şirketin sigortalamayı kabul ettiğini söylüyor. Hükümete proje ile giderken “Teknoloji için lisans burada, sigorta da burada. Ayrıca kurallar oluşturmak için güvenlik kurumlarıyla çalışıyoruz” diyebileceklerini de ekliyor.

“Güvenlik olayı tamamen psikolojik, tarama kısmı (Havaalanlarındaki) pek de işe yaramıyor. […] Bugünkü durumumuzdaki problem, hayvanlar gibi davranılıyor olmamız. Daha iyisini yapabiliriz.  ‘Çıplak yolcu’  isminde bir fikrimiz var. Her şey biyometrik verilerle çalışacak. Hesabın sensin, telefona ihtiyacın yok, cüzdana gerek yok ve endişeye yer yok. Biyometrik kontrolüm olduğunda, kim olduğunu zaten biliyorum.”

“Hyperloop’u bir binaya uçuramayacağınız için uçaklara nazaran bir güvenlik avantajımız var. Söylemesi kötü ama matematiksel olarak bu (Hyperloop) terörizm için etkili bir araç değil. Kapsüllerimizden biri 30 kişiyi taşıyabiliyor. Metroda daha fazla hasar vermek mümkün. ”

“Haydi şöyle söyleyelim: Demokrasi bu tür şeylerde pek dost canlısı değildir. Bunu ABD’de yapmak istiyorsanız, çok sıkıcı bir yoldan sıkıntı çekerek yapıyorsunuz. Bununla birlikte, Çin veya Rusya’da, yapılması gereken tek şey güçlü birisinin bunun yapılması gerektiğine inanmasıdır, ve gerçekleşir. ”

-Hiç Hyperloop’a karşı olan bir kamu görevlisi ile karşılaştın mı? 

“Bunu istemeyen hiç kimseyi hatırlamıyorum.”

 

Kaynak ve ileri okuma: FuturismBusinessInsider

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.