Gerek yaşattığı evrensel çaptaki bilgi kirlilikleri ile gerekse de bir hükûmetin teknolojiyi kötü niyetle nasıl kullanabileceğine dair verdiği örnekleriyle Hong Kong Protestoları yakın geleceğe ciddi anlamda ışık tutuyor diyebiliriz. Çin hükûmetinin baskıcı tarzının yapay zekâ ile birlikte yüz tanıma sistemleri tarafından besleniyor olması 2019 yılında Çin’i en evham duyulası ülkelerden birisi yapıyor. Hong Kong’un cezai konularda Çin yasasına bağlanmasını ve özerk olarak devam etmesini isteyen halkın aylardır sokaklarda olduğu protestolar sırasında yüz tanıma sistemleri tarafından tanınmak istemeyen göstericilerin birçok farklı yöntemine şahit olduk.

Çin’de maske takmanın yasaklanmasının ardından bir Twitter kullanıcısının #AntiMaskLaw etiketiyle paylaştığı fotoğraf. Bu saç modelinin nasıl yapıldığını gösteren videoyu ise aşağıda bulabilirsiniz.

 

Bunlardan en önemlisi maske takmaktı ancak hükûmetin maske takmayı yasaklayan bir yasa çıkarmasının ardından yüz tanıma sistemini taşıyan direklerin yıkılması daha makul hâle gelmişti. Son günlerde ise Twitter’da hem Türkçe hem İngilizce kaynaklarda fazlaca karşımıza çıkan “giyilebilir yüz” isimli yeni bir teknoloji ve “saç maskesi” gibi alternatifler görüyoruz.

Saç maskesinin ne kadar faydalı-kullanılabilir olduğu ve devletin maskeyi yasaklayan yasasına karşı nasıl bir konumda olduğuna dair fazla yorum yapamıyoruz ancak “giyilebilir yüz” isimli teknolojinin Hong Kong’da hiç kullanılmayan, Black Mirror’da karşımıza çıkmış ve sonrasında da beş ürün tasarımı öğrencisinin konsept video olarak hazırladığı görüntülerden ibaret olduğunu söylemek mümkün. Yani Twitter’da ve diğer sosyal medya platformlarında karşımıza çıkan haberler büyük bir yanlış anlamadan ibaret.

 

Hem bilgi kirliliğinin bu kadar hızlı yayılabilmesi, hem baskıcı hükûmetin yapabilecekleri hem de isyankar halkın başvurduğu farklılıklar; protestocuların sosyal medyayı kullanma şekli, TikTok’un protestoları sansürlediği iddiası ve daha birçok küçük detayıyla Hong Kong Gösterileri bize yakın geleceğe dair birçok ipucu veriyor.

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/gozetleme-sistemlerinde-yeni-seviye-artik-maske-gizlenmek-icin-yeterli-degil/”]Gözetleme Sistemlerinde Yeni Seviye: Artık Maske Gizlenmek İçin Yeterli Değil[/button]

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.