Hollanda, küçük yüzölçümüne rağmen tarımsal ihracatta dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. 2016 yılında 94 milyar dolarlık tarım ve gıda ihracatı gerçekleştiren ve sahip olduğu kısıtlı toprakları verimli bir biçimde değerlendirmeyi başaran Hollanda, başka bir deyişle taşın suyunu çıkarıyor.

artificial islands

Şu an için işler yolunda gidiyor ancak ülke, topraklarını genişletmenin yenilikçi ve teknolojik bir yolunu bulamazsa vatandaşlar ileriki dönemlerde sıkıntı çekebilir. Zira nüfus artışı, Hollanda gibi kısmen küçük yüzölçümüne sahip ülkeleri birçok yönden olumsuz etkileyecek.

Maritime Araştırma Enstitüsü (MARIN), denize inşa edilen yapay adaların Hollanda halkı için refah getireceğini düşünüyor. Projenin prototipleri Hollanda’da bulunan bir araştırma merkezinde gerçek koşullar altında test ediliyor. Üçgen levhaların modüler bir şekilde bir araya bağlanmasıyla oluşturulan yapay adaların büyüklüğü 5 kilometreye kadar ulaşabilecek.

yüzen-ada-prototipiSadece yerleşim amaçlı kullanılmayacak yapay adalarda balıkçılık ve yosun hasatı yapmayı planlayan Hollanda, bunun yanında güneş enerjisi, dalga enerjisi ve birçok yenilenebilir enerji sistemlerine de bu adalar üzerinde konumlandırmayı düşünüyor. Hollanda, ülkenin enerji ihtiyacını karşılamayı düşündüğü bu yapay adalarda halkın zaman geçirebileceği alanlar da yaratmayı planlıyor.

Tabii ki proje hakkında bazı endişeler de yok değil. Adaların denizin tabanına nasıl demirleneceği konusunda çalışmalar hala devam ediyor. Sudaki dalgalanmaların bu alanda yaşayan insanlar için bir tehdit olup olmayacağı da potansiyel tehlikeler arasında.

yuzen-ada-simulation

Tüm bu risk faktörleri, araştırma merkezinde üretilen (87 adet üçgenin bir araya gelerek oluşturduğu) mini-ada üzerinde test ediliyor. Bilgisayar simülasyonları aracılığıyla yapay rüzgarlar ve dalgalara maruz kalan prototip mini-ada, bu projenin olabilitesi hakkında araştırmacılara önemli ipuçları sunacak.

Hollanda dünyanın en küçük ülkesi değil. Yer sıkıntısı çeken tek ülke de değil. Bu proje başarıya ulaşırsa, artık toprak sıkıntısı çeken devletler arasında denize hakim olma yarışı başlayacak. Dünya nüfusu hızla artmakta. Gezegenimizde karadan çok su bulunduğunu göz önüne alırsak yapay adaların insanlık için büyük bir potansiyel vaat ettiğini söyleyebiliriz. Teknolojiden gücünü alan bu adalar, ilerleyen dönemlerde adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

Kaynak: newatlas.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir