Teknoloji devlerinin en önemli pazarlarından biri olan Hindistan, bu kez Facebook bünyesindeki WhatsApp uygulaması üzerinden para transferine yasal izni verdi. Beta sürüm olarak 2018 yılında denenen ancak veri depolama ve paylaşma süreçleri hakkındaki endişeler nedeniyle ertelenen projeyi Mark Zuckerberg aşağıdaki video ile duyurdu.

WhatsApp’ın en geniş pazarı olan Hindistan, yaklaşık 400 milyon kullanıcıyı bünyesinde barındırıyor. Hem pazar büyüklüğü hem de çok uluslu teknoloji devlerinin radikal projelerine gösterilen olumlu yaklaşım nedeniyle Hindistan yeni sistemlerin ilk denendiği ülkelerden oluyor.

Whatsapp uygulaması üzerinden sohbet içinde para göndermek ve almak mümkün. Görsel: WhatsApp

Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu (NPCI) tarafından bu hafta onaylanan servis ile WhatsApp uygulaması üzerinden para göndermek mümkün hale geldi. Transferlerde Hindistan’ın ulusal ödeme altyapısı [tooltip tip=”Birleşik Ödemeler Arayüzü, Hindistan Ulusal Payments Corporation tarafından geliştirilen ve bankalar arası işlemleri kolaylaştıran anlık gerçek zamanlı bir ödeme sistemidir. Arayüz, Hindistan Merkez Bankası tarafından düzenlenir ve bir mobil platformda iki banka hesabı arasında anında para transferi yaparak çalışır.”]Unified Payments Interface(UPI)[/tooltip] kullanılacak. Ülkede mobil ödeme marketinin yaklaşık %40’ını elinde bulunduran Google Pay, dev marketler zinciri Walmart’a ait PhonePe gibi servisler de ortak olarak bu altyapı kullanıyor. Ortak altyapı kullanımı sayesinde, farklı servis ve uygulamalar etkileşimli hizmetler sunabiliyor.

Yeni doğan marketlerde tekelleşme riski yüksek

Teknoloji devleri her geçen gün yeni hizmetlerle yeni marketler yaratıyor, öncü ve kurucu oldukları alanlarda güçlü başlangıçlar yaparak rakiplerin yükselmesine fırsat tanımıyor. Bu durumu engellemek adına, NPCI tarafından bu hafta yapılan açıklamada UPI ekosistemini korumak adına her bir dijital ödeme hizmet sunucusunun UPI kullanım miktarının sınırlanacağı duyuruldu. İlerleyen süreçte, hiçbir hizmet sunucusunun toplam UPI işlem hacminin %30’undan fazla işlem yapmaya yetkisi olmayacak.

WhatsApp markete yeni giriş yapanlardan olduğu için bu sınırlama limitlerine ulaşması için epey zaman gerekli ancak NPCI daha ilk günden Facebook‘a ait bu servisin sıkı denetleneceğini ve gerektiğinde dizginleneceğini duyurdu. Ayrıca, servisin kademeli olarak büyümesi için başlangıçta yalnızca 20 milyon kayıtlı UPI kullanıcısına hizmet verebilecek.

Haziran ayında DijiFi’nin haberinde olduğu gibi Facebook, WhatsApp üzerinden para transferi hizmetini Brezilya’da hayata geçirmişti. Banco do Brasil, Nubank ve Sicredi adlı bankaların Visa ve Mastercard altyapılı banka ve kredi kartları, ülkenin en büyük kredi ve banka kartı operatörü Cielo vasıtasıyla WhastApp’a bağlanabiliyor. Para transferi ve alışveriş işlemlerinden ücret alınmazken satış yapan işletmeler işlem ücreti ödüyor. Brezilya’daki örnekte Hindistan’dan farklı Facebook Pay altyapısı kullanılıyor.

Facebook blog gönderisinde, yeni servislerinin geliştirilme sürecinde 5 öncü banka olan ICICI Bank, HDFC Bank, Axis Bank, the State Bank of India ve Jio Payments Bank ile çalıştıklarını duyurmuştu. Dikkat çekici nokta, UPI tek başına 160’dan fazla banka tarafından destekleniyor. Facebook’un geleceğe dair radikal planları belli ki son hızla devam ediyor, ilerleyen süreçte ülkelerin ödeme ve bankacılık altyapılarından ayrılan özerk altyapılar ile Facebook’un daha da güçlenmesi söz konusu olabilir.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir