Hijyenin mihenk taşı haline geldiği pandemi döneminde birçoğumuz banka/ kredi kartıyla alışveriş yaparken gerek herkesin dokunduğu pos makinelerine gerek ATM’lerin tuşlarına şifre girerken oldukça tedirgin oluyoruz. Dokunmatik hologram ekranlar bu tedirginliğimizi ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Rakamlara havada yüzüyormuş görüntüsü veren optik teknolojisi fikri aslında pandemi döneminden öncesine dayanıyor.

Londra Metropolitan Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırma, fast food restoranlarının dokunmatik ekranlarının potansiyel olarak zararlı bakterileri barındırdığını gösterdi. COVID-19’la birlikte önemi ve aynı zamanda farkındalığı giderek artan kamu hijyeni, şirketleri sürdürülebilir çözümler bulmaya teşvik ediyor.

Temassız Hologram Teknolojisi

Optik bileşenlerin planlanması ve geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren Parity Innovations ile ortak çalışan Shizuoka merkezli, baskı ekipmanı satışı yapan, Murakami Corporation halka açık alanlarda kullanım için yüksek teknolojilerle çevrelenen temassız bir hologram kontrol sistemi geliştirdi. Şirket, geliştirilen bu teknolojiyi ilk olarak sıklıkla kullanılan ve hijyenin son derece önemli olduğu tuvaletler için kullandı.

Hologram kontrol paneli
Hologram kontrol paneli

Murakami Corporation tarafından yapılan basın açıklamasına göre, Floating Pictogram Technology (FPT) olarak adlandırılan kontrol paneli, yeni nesil havada yüzen görüntü optik teknolojisini kullanıyor. FPT, kullanıcıların bir panele fiziksel olarak dokunmadan hologram benzeri düğmelere ‘basmalarına’ olanak tanıyarak potansiyel olarak bakterilerle dolu olabilecek bir yüzeyle temas etme ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Halk Sağlığı için Holografik Kontrol Panelleri

Temassız FPT sisteminin temel özellikleri arasında yer alan parlak ve oldukça görünür olan havada yüzen görüntü sistemi, Murakami’nin ifade ettiğine göre özel bir algoritma kullanıyor. Algoritma sayesinde kontrol panelleri havadaki bir parmağın konumunu daraltarak uzaysal algılama teknolojisi kullanılarak güçlendiriliyor.

Daha da önemlisi, sistem kolayca yapılandırılarak birden çok ürün uygulaması için kullanılabilme olanağı sunuyor. Geliştirilen bu teknoloji umumi tuvaletler, asansörler, ATM’ler ve hastane kayıtları dahil olmak üzere geniş bir uygulama yelpazesinde hijyen sağlıyor. Hem Covid hem de pandemi sonrası dönemde olası yeni hastalıkların yayılma hızını azaltabilecek bu uygulama halk sağlığı için önem taşıyor.

Temassız kontrol sistemi ATM'ler, asansörler ve diğer genel kullanım durumları için uyarlanabilir
Temassız kontrol sistemi ATM’ler, asansörler ve diğer genel kullanım alanları için uyarlanabilir

Murakami Corporation, COVID-19 sonrası ‘temassız’ dokunmatik ekran çözümlerine odaklanan ilk firma değil. Daha önce Ekim 2020’de Ultraleap şirketi, el hareketleri kullanılarak benzer şekilde kontrol edilen kamera özellikli bir dokunmatik ekranı geliştirdiğini duyurmuştu. Murakami, FPT sisteminin örneklerini değerlendirme amacıyla üreticilere ve hastanelere vermeye başladığını duyurdu. Firma, tasarladıkları modelin 2022 yılına kadar ticari olarak satışa sunulmasını bekliyor. Geliştirilen yeni teknolojiler hedeflenenleri gerçekleştirebilirse hem pandeminin seyri hem de toplum sağlığı önemli ölçüde iyileştirilebilir.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir