“Kişiyi simgeleyen resim” anlamına gelen avatarlar bilgisayar oyunlarında sıklıkla kullanılıyor. Eminiz çoğumuz da kendilerine benzeyen özelliklere sahip kişisel avatarlarını tasarlamaya aşinadır. Peki her yeni oyun için yeni bir avatar tasarlamak yerine her oyunda kullanılabilecek tek bir avatarınız olsaydı nasıl olurdu ? Peki böyle bir şey mümkün mü?

Estonya şirketi Wolf3D‘nin Ready Player Me isimli ürünü, tam da bu sorunun cevabı niteliğinde. 3D baskı odaklı bu şirketin şu anki amacı 3 boyutlu avatarınızı oyunlara, sosyal medyaya ve sanal deneyimlere eklemek oluyor. Şirket; oyundan oyuna aktarabileceğiniz, platformdan platforma atlayabilen ve kalıcı olan bir 3D kopyanızı (avatarınızı) tasarlamayı planlıyor.

Kalıcı avatarınızı tasarlamak mümkün

On binlerce insanı taradıktan sonra makine öğrenimi sisteminin kullanılması ile “selfie’den avatara” sistemi oluşturuldu. Kısacası avatarınızı tasarlamak için sizden sadece fotoğrafınız isteniyor. Şu anda 3D tarama, makine öğrenimi ve avatar oluşturma dünyaları birbirlerinden kopuk olarak gelişiyor. Bir amacı bu kopukluğu değiştirmek olan Ready Player Me’nin diğer bir amacı da oyun geliştiricileri için tek tık ile kullanabilecekleri bir avatar sistemi oluşturmak.

Ready Player Me’nin amacı, kullanıcılara dünya çapında birçok oyunda ve VR uygulamarında kullanabilecekleri standart bir avatar yaratmaktır. Avatarları birçok farklı sanal deneyim arasında taşınabilir hale getiren bir platform inşa ediyoruz.

Timmu Tõke, Wolf3D’nin kurucusu

Ready Player Me’yi Avatar Oluşturan Rakiplerinden Ayıran Özellik Nedir?

Şirket, HTC ve Wargaming oyunları da dahil olmak üzere bir dizi oyuna yerleştirdikleri ürünlerini geliştirmek için 2,8 milyon dolar topladı. Şu anda Wolf3D’nin sistemine en yakın olanı, Skyrim gibi popüler oyunlarda sunulan karakter oluşturma sistemleridir. Ready Player Me’nin ise daha güçlü bir çözüm olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda çok kolay anlaşılması ile de zaman kaybettirmiyor. Tek yapmanız gereken websitesine girdikten sonra çekeceğiniz bir selfie ile kendi avatarınızı oluşturmak. Üzerinde yapacağınız küçük rütuşlardan sonra da çoğu oyunda ve platformda kullanabileceğiniz bir avatara sahip oluyorsunuz. Bu kadar kısa ve basit olan kullanımı Ready Player Me’yi özel kılıyor.

Sistem şu anda B2B (Business to Business) olarak tasarlandı. Şirketlerin kendi aralarındaki satış, pazarlama uygulamaları ve birbirlerinin sunduğu hizmetleri iyileştirme prensibi anlamına gelen B2B yani şirketten şirkete özelliği ile isteyen oyun yapımcıları selfie’den avatara özelliğini kendi sistemlerine yerleştirebiliyor. Eğer bir şirket bu özelliği kullanırsa, kendi selfie’nizi çekip yüklemenizin ardından anında bir 3D avatar oluşturabilirsiniz. Yakın gelecekte sadece bir kere oluşturduğunuz avatarınız ile bütün VR dünyasında ve sanal oyunlarda aynı avatarı kullanıyor olabilirsiniz. Belki de kişinin kendisine özel ismi ve soyismi olduğu gibi ileride herkesin kendine özel ve değişmeyen avatarları da olacak. Peki sizce kişiye özel ve oyundan oyuna aktarabileceğiniz avatarlar faydalı bir fikir mi? Yoksa oynadığınız her oyunun sizin fiziksel özelliklerinizi anlayabileceği tek bir avatar fikri siber güvenlik açısından endişe mi yaratıyor?

Kaynak: Gizmodo

Share:

administrator

Robert Kolej'de 10. sınıf öğrencisi olan Defne; müziğe, kodlamaya ve yazarlığa ilgi duymasının yanı sıra gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışmayı seviyor. Yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye olan merakı nedeniyle teknolojinin geleceğini araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir