3 boyutlu yazıcıların üretimi demokratikleştirerek yepyeni bir dünya yaratabilme ihtimalinden sürekli bahsediyoruz. İstediğimiz ürünü özgürce evimizde üretebilmek çok havalı gelse de her teknolojide olduğu gibi burada da kötü niyetli insanlara önemli fırsatlar doğmuş oluyor.

Ateşli silah, bıçak ve bomba gibi zarar verici ürünler yapılabilirken banka kartlarına yönelik dolandırıcılara hitap eden ürünlerle de karşılaşmak mümkün. Bu yüzden aslında bu ürünlerin hangi yazıcılar tarafından basıldığı halk güvenliği için oldukça önemli. Diğer yandan telif hakları ve eser kaçakçılığı gibi konularda da birçok sıkıntı yaratma ihtimali yüksek.

Yayınlanan PrinTracker isimli bir makalede yazarlar, her yazıcının kendi kimliğini açığa veren bir kusuru veya bir deseni olduğunu iddia ediyor. Baskıdaki infille (iç dolgu) bakarak yazıcı modeli, filament, nozul çapı ve diğer faktörleri tespit etmeye dayanan yöntem sayesinde yazıcıya dair birçok detay açığa çıkabiliyor.

SUNY Buffalo Üniversitesi ve Northeastern Üniversitesi destekli araştırmacılar tarafından bir anahtar modeli ile 14 farklı yazıcıda (10 tanesi FDM 4 tanesi ise SLA yazıcı) denenen yöntem ile yaklaşık %99.8’lik bir eşleşme oranı yakalandı. 10 ay sonra tekrar yapılan testlerde sonuç değişmezken araştırmacılar farklı şekillerde anahtarları hasara uğratarak tekrar test yaptığında sistem bu sefer %92’lik doğruluk oranı ile çalıştı.

Araştırmacılardan Wenyao Xu’ya göre bu teknik emniyet güçleri tarafından herhangi bir 3B baskının kaynağını bulmak için kullanılabilir.

3D printing endüstrisinin birçok sektörde dinamikleri değiştireceği ve evleri küçük birer fabrika haline getireceği artık su götürmez bir gerçek. Ancak tıpkı yapay zekada olduğu gibi evham verici ihtimallerden nasıl korunacağımıza dair pek fikrimiz yok. Her iki teknoloji de çıplak gözle gözlemleyebileceğimiz ve bilgilerimizle/yeteneklerimizle müdahil olabileceğimiz bir şekilde gelişimini sürdürüyor. Bu hususta en önemli nokta gerekli eğitimlerin verilmesi ve gençlerimizin geleceğe hazır hale getirilmesi olarak görülebilir.

Kaynak: 3Dprint.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir