2014’te elektrikli bir motor üretme planları olduğunu açıklayan Harley-Davidson, LiveWire adını verdikleri proje ile ilgili detayları 2018 yılında yayınlamıştı. Elektirikli motosiklet Ocak 2019’da ABD’de ön sipariş için uygun hale gelirken Nisan 2019’da ise İngiltere müşterileri için ön siparişe hazır hale geldi. Şirket 28.995£ değerindeki, 105 beygir gücündeki LiveWire elektrikli motosikletini ABD’deki bayilere gönderdi. Harley-Davidson, motorun şarj sisteminde bir aksaklık bulduktan sonra ilk elektrikli motosikletinin üretimini Ekim 2019’da durdurdu.

LiveWire

Mevcut motosikletler evlerde daha alçak gerilim prizlerini kullanmak yerine bir saat sürecek olan bayilerden şarj edilerek güvenli bir şekilde kullanılabiliyor. Bisiklet tamamen şarj olduktan sonra düşük hızda 146 mil yol alabiliyor. İngiltere menşeili Dyson da elektrikli bir motosiklet geliştirmek için bir proje imzaladığını açıkladı ancak bu proje 2 milyar sterlin dolaylarında yatırım gerektirdiği için ürün ticari olarak üretilmeye uygun değil. Elektrikli otomobillerde teknolojik anlamda alınan yol bir hayli fazlayken elektrikli motorlardaki bu olumsuz eğri akıllarda soru işareti bırakıyor. 

Kaynak: bbcnews

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir