Yapay zekanın gelişiminin bizim gerçeklik algımızı tamamen dönüştüreceğine dair evhamlarımız gün geçtikçe artıyor. Bugün hala gerçeklik nedir? sorusuna cevap bulamamış olsak da insanoğlu binlerce yıldır belirli sınırlar içerisinde yaşayarak standart bir gerçeklik oluşturabilmiş durumda. Yakın gelecekte bu standartlar üzerinden devam edebilecek miyiz, tartışılabilir.

Twitter’da Gene Kogan’ın attığı bir tweet ile haberdar olduğumuz bir test bize gösteriyor ki yapay zeka (GAN yöntemi kullanılarak) tarafından oluşturulan insan yüzlerinin gerçek insan yüzlerinden ayırt edilmesi bir hayli zor.

Daha önce de “Hangi resmin yapay zeka tarafından yapıldığını tahmin edebilir misiniz?” başlıklı bir içerik paylaşmıştık ancak bahsi geçen çalışmadaki resimlerin soyut türde hazırlanmış olmasından dolayı ayırt etmek biraz daha zorlaşıyordu. Bu çalışmada ise önümüze insan fotoğrafları geliyor. Gözümüzü açtığımızdan beri gördüğümüz, binlerce yıldır pek de değişmeyen insan yüzü.

Bize gösterilen insan fotoğraflarının hangisinin gerçek/sahte olduğunu anlayabilmek için 5 saniye veriliyor. Önce bir insan fotoğrafı beliriyor ve 5 saniye sonra REAL/FAKE seçeneklerinden birini seçmemiz isteniyor ve 3 saniye sonra ise yeni fotoğraf beliriyor. Ben, pek de dikkatli bir insan sayılmam, 6’da 3 doğru yapabildim. Siz de buradan deneyebilirsiniz.

Twitter’da tanıştığımız insanların gerçekte tamamen farklı çıkma ihtimali, Instagram’daki flörtlerimizin tamamen filtre veya kamera oyunlarından oluşan bir insan olma riski ve benzeri birçok güncel problemimize; insan olup olmadığını bile anlayamadığımız yeni üyelerin katılması bir hayli olası. Gördüğümüz videoların, fotoğrafların ve hatta açıklamaların gerçek mi yoksa manipüle edilmiş mi olduğunu anlayamadığımız bir dünya ile nasıl baş edeceğiz merak konusu.

Not: Kapak görselindeki fotoğrafın bu çalışma ile ilgisi yoktur. Temsilidir.(Moose Photos)

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir