Her geçen gün, dünya büyük bir köy olmaya biraz daha yaklaşıyor. Farklı dilleri konuşan insanlar eskisinden daha çok birbiriyle iletişim kurma fırsatı buluyor, kimi eğitim için, kimi çalışmak için kimi de yalnızca yeni insanlar tanımak için yabancı dil öğrenmek istiyor.

Dil kursları hala çok geçerli bir seçenek, ancak oldukça masraflı olabiliyor. Ayrıca gün ve saatleri uygun olmadığı için bu kurslardan faydalanamayan oldukça fazla insan var. Öğrenmek istediği dili gidip yerinde öğrenme imkanı olmayanlar ve kurslara gidemeyenler için artık sayısız seçenek var. Duolingo, bu seçeneklerin en popüleri denebilir. Luis von Ahn ve Steven Hacker tarafından kurulan Duolingo, dünya çapında 300 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve İngilizce anadil seçeneğinde yaklaşık 30 farklı yabancı dil öğrenme imkanı sunuyor. Türkçe anadil seçeneğinde ise şu an İngilizce, Almanca ve Rusça var, yakında bunlara Fransızca da eklenecek.

Gramer bilgisi, kelime öğrenme, telaffuz ve dinleme egzersizleri ile dil öğrenmeyi kolaylaştıran bu uygulama, artık çocuklar için okuma yazma öğrenme imkanı da sunacak. Duolingo ABC isimli yeni uygulama ile 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklara alfabe, seslerin doğru telaffuzu ve okuma etkinlikleri sayesinde okuma yazma öğretilmesi hedefleniyor. Çocuklar küyük-küçük harflerin çizimini tamamlayarak, kelimenin baş harfini ve harf sesini tanıyarak aşağıdaki etkinlikleri yapabilecekler.

Görsel: The Verge
Görseller: The Verge

        Görsel: The Verge

 

 

Şirket Duolingo ABC’nin uygulama içi satın alma içermeyeceğini ve tamamen ücretsiz olacağını açıkladı. Şu an için Avusturalya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilecek uygulama yalnızca iOS kullanıcılarına yönelik. Ancak şirket yakın zamanda Android kullanıcılarına da ulaşacaklarını duyurdu.

Özellikle tüm dünyanın evde kaldığı bu günlerde, çocuklara yönelik ücretsiz eğitim platformlarının katkısı büyük olacaktır. Tüm dünyada erişilebilir olduğu günü görebilmek dileğiyle!

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir