Çağımıızın en büyük sorunlardan birisi mahremiyet. Yakın gelecekte sokakta yürürken, evde zaman geçirirken, çöp kutusunu boşaltırken, kısaca her dakika, her saniye yapay zekâ tarafından izleniyor ve analiz ediliyor olacağız. Şirketlerin reklam politikası bizim yeme içme alışkanlıklarımızı, hobilerimizi sürekli takip eden yapay zekâlar tarafından belirlenecek. Bunların yanı sıra, devletler veya başka güçler daha kötü niyetlerle de bizi izliyor olacak.

Bunu engellemek isteyen birçok insan adversarial (düşman) ürünler geliştiriyor. Adversarial Machine learning ismi verilen algoritmalar, yapay zekânın kafasını karıştırmak için geliştirilirken LiShield gibi ürünlerle de karşılaşıyoruz.

Las Vegas’ta gerçekleştirilen siber güvenlik konferansı DefCon’da konuşan Kate Rose; kapüşonlu, gömlek, elbise ve etek gibi kıyafetlerin Amerika’da yer alan otomatik plaka tanıma sistemlerini nasıl kandırabildiğini anlattı.

ALPR ismi verilen plaka tanımlama sistemleri; tüm araçları anlık olarak takip edip konum, zaman gibi önemli verileri kaydeden sistemin polis, devletin diğer kurumları ve bazı özel kurumların elinin altında olmasından dolayı Kate Rose ve birçok bilgili vatandaş bu konudan şikayetçi.

Buradan satın alabileceğiniz Adversarialfashion ismi verilen moda serisi de sistemin kafasını karıştırarak en azından devletin veya kötü niyetli güçlerin işini biraz daha zorlaştırmak, maliyeti biraz daha artırmak amacıyla hazırlanmış.

Ne kadar süreyle, ne kadar başarılı olabileceği bilinmese de bu tarz girişimlerin sayısının gün geçtikçe artması, gündelik yaşamımızda kimsenin umrunda olmayan mahremiyet hakkının korunması için iyi bir seçenek denilebilir. Ancak, yine bu tarz girişimlerin kötü niyetli insanların işine yarayacağını da unutmamak gerekiyor.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir