Dünya çapında 253 milyondan fazla görme engelli birey olmasına rağmen sadece küçük bir kısmı daha kolay hareket edebilmek için bir rehber köpek kullanabiliyor. Geri kalan çoğunluk ise beyaz bastonlarla günlük hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Rehber köpek sahibi olamayan görme engelli bireyleri desteklemek isteyen Loughborough Üniversitesi endüstriyel tasarım mühendisi Anthony Camu isimli bir öğrenci, “Theia” adını verdiği taşınabilir bir “robotik rehber köpek” tasarladı. Bu girişim birçok görme engelli bireyi destekleyebilir.

Öğrenci Tasarımı Robotik Rehber Köpek
Robotik Rehber Köpek Tasarımı

Sanal gerçeklik, oyun konsolları ve otonom araçlardan ilham alan Anthony maliyet, barınma olanakları ve alerjiler gibi etkenler yüzünden rehber köpek sahibi olamayan görme engelli bireyleri fark ettikten sonra 3B tasarımını gerçeğe dönüştürmeye karar verdi.

Anthony’nin tasarımı temel olarak bir rehber köpeğin işlevlerini robotik bir cihaza yönlendiriyor. Henüz prototip aşamasında olsa da Theia, görme engelli kullanıcıların hareket kabiliyetini kolaylaştırabilmeyi amaçlıyor.

Öğrenci Tasarımı Robotik Rehber Köpek
Robotik Rehber Köpek Prototipi

Robotik rehber köpek, görme engelli bireylerin ellerini hareket ettirmek ve onları istenen hedefe yönlendirebilmek için uzay araçlarının tutum kontrol sistemlerinde bulunan özel bir kontrol hareketi olan gyroscope’u kullanıyor.

Robotik köpek Theia, ayrıca hava durumu veya trafik yoğunluğu gibi gerçek zamanlı çevrim içi verileri işleyerek görme engelli bireylere daha kapsamlı bir şekilde yardımcı olarak kullanıcıları dış ortamlarda ve geniş iç mekanlarda yönlendirebiliyor.

Robotik Rehber Köpek Nasıl Çalışıyor?

Theia, sesli olarak etkinleştirilebiliyor ve gerçek zamanlı veriler ile tümleşik sensörleri sayesinde belirli hedeflere hızlı ve güvenli rotalar oluşturabiliyor. Bu verileri kullanarak da kullanıcıyı bir rehber köpeğin tasması gibi çekerek yönlendiriyor.

Tasarım tamamlanırsa Theia görme engelli bireylere bazı açılardan oldukça maliyetli olabilen bir rehber köpek yerine daha düşük maliyetli bir hareketlilik çözümü sağlayabilir.

“Asıl amaç asla rehber köpeklerin yerini almak değil görme engelli kişilere gelişmiş mobilite seçenekleri sunmak için alternatif bir yol sağlamaktı. Bu tasarım bir rehber köpeğin maliyetinin yaklaşık yüzde onu maliyetinde daha uygun fiyatlı bir çözüm olmayı hedefliyor.”

Tasarımın temel hedefi ise görme engelli bireylerin çevreyi görselleştirme endişesi ve zahmeti olmadan sıradan insanlarla aynı hızda hatta daha hızlı bir şekilde rotalarını güvenli bir şekilde oluşturabilmesini sağlamak.

Theia’nın görme engelli bireyler için çevreyi görselleştirme endişesini tıpkı otonom bir araç gibi çevrenin üç boyutlu bir görüntüsünü oluşturmasını sağlayan [tooltip tip=”Lazer teknolojisini kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamayı sağlayan teknoloji.”]lidar[/tooltip] ve kamera sistemi aracılığıyla ortadan kaldırması planlanıyor.

Öğrenci Tasarımı Robotik Rehber Köpek
Theia Lidar ve Kamera Sistemi

İnovatif çözümlerden biri olan robotik rehber köpek tasarımı, bu kapsamda birçok farklı girişim için ilham olabilir. Görme engelli bireylerin bir yerlere nasıl gideceklerini düşünerek değil de gidecekleri yerde neler yapmak istediklerini düşünerek adım atmalarına destek olabilecek girişimlerin artması son derece önem taşıyor.

Sosyal sorumluluk bilinci ve inovasyon özelliği taşıyan teknolojik girişimlere ek olarak bu teknolojilere sahip olamayabilecek görme engelli bireylere yardımcı olmak isteyenler için de farklı uygulamalar mevcut.

Bu uygulamalardan biri de teknolojinin erişilebilir olmadığı ve görme engelli bireyler için sorun yarattığı durumlarda, gönüllülerin görme engelli kişilere görüntülü konuşma ile destek verebilmesini sağlayan “Be My Eyes” uygulaması oldu.

Görme engelli bireyler ile görme engeli olmayan bireyleri eşleştiren bu mobil uygulama dünya çapında 150’den fazla ülkede 200 bine yakın görme engelli kullanıcı ile 3.5 milyondan fazla gönüllü kullanıcıyı buluşturan bir destek platformu oluşturuyor.

Görme engelli bireylerin karşılaştığı engelleri ortadan kaldırmayı hedefleyen bir diğer gönüllülük oluşumu ise Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi (GETEM) ve Türk Telekom ortaklığıyla başlatılan Kitaplara Ses isimli sesli kütüphane projesi oldu.

Türkiye’nin engelliler için kurulmuş ilk sesli kütüphanesi, mobil uygulama üzerinden gönüllü okuyucuların yazılı metinleri seslendirerek kütüphaneye eklenmesiyle giderek büyüyor.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir