İklim değişikliği ile şekillenen bir dünyada hava tahminleri giderek önem kazanıyor. Doğru hava tahmininde bulunma, süreyi göz önünde bulundurursak zor bir durum. Bu nedenle meteoroloji en fazla 5 günlük doğru hava tahmininde bulunabiliyor. Ancak uzmanlar, makine öğrenimi sayesinde neredeyse anlık hava tahminlerini mümkün kılan yeni bir araştırma paylaştı.

Hızlı hava tahmini

Google’ın yaklaşımının geleneksel tahmin tekniklerine göre sunduğu en büyük avantaj hız. Araştırmacılar çalışmalarını, bulutlar gibi fenomen hareketine bakan optik akış (OF) tahminleri ve hava sistemlerinin ayrıntılı fizik tabanlı simülasyonlarını oluşturan simülasyon tahmini olmak üzere mevcut iki yöntemle karşılaştırdı.

Google araştırmacıları, yalnızca hesaplama dakikalarından 1 km’lik bir çözünürlükte altı saat öncesine kadar doğru yağış tahminlerinde bulunuyor. Mevcut tekniklere bakıldığında bu büyük bir gelişme olarak yorumlanıyor. Bugüne kadar, tahmin oluşturmak saatler sürüyor, üstelik süre ne kadar uzun sürerse o kadar karmaşık veriler üretiyorlardı.

Hızlı hava tahminleri özellikle aşırı hava koşullarında iklim değişikliğine etkili adaptasyon için gerekli olan önemli bir araç olacak. Böylelikle can ve mal kayıpları azaltılacak. 

Hesaplama yoğunluğu

Eski yöntemlerle ilgili en büyük sorun hesaplama yoğunluğuydu. Örneğin, ABD federal ajansları tarafından hava tahmini için yapılan simülasyonların, hava istasyonlarından her gün 100 terabayta kadar veri işlemesi ve pahalı süper bilgisayarlarda çalışması saatler sürüyor.

Google’ın kullandığı yöntem karşılaştırmalı olarak, karmaşık hava sistemlerini modellemeye çalışmıyor. Google araştırmacıları, bunun yerine yağmur için bir proxy (ara sunucu) olarak basit radar verileri hakkında tahminlerde bulundukları için dakikalar içinde sonuç üretiyorlar.

Şirket AI modelini 2017 ve 2019 yılları arasında ABD’de Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından ABD’de toplanan tarihsel radar verileri konusunda eğitti. Tahminler aynı verilerden tahminler yapan üç mevcut yöntemden daha iyi sonuçlar verdi.

Yapay zekânın hava tahmini üzerindeki tam etkilerini henüz görmemiş olsak da, IBM ve Monsanto da dahil olmak üzere birçok başka şirket de aynı alanı araştırıyor. Google araştırmacılarının da belirttiği gibi bu tür tahmin teknikleri iklim değişikliğinin etkilerini hissettiğimiz için günlük yaşamımızda daha önemli hâle gelecek.

Kaynak: theverge

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.